FT: rynki obawiają się nowej polskiej polityki gospodarczej

opublikowano: 07-01-2016, 15:10

Polskie aktywa wypadają gorzej na tle innych w regionie od czasu objęcia władzy przez nowy rząd, pisze The Financial Times.

Gazeta zwraca uwagę, że WIG20 spadł przez ostatnie 3 miesiące o 14,8 proc., a Stoxx Eastern Europe 300 stracił w tym samym czasie tylko 3,3 proc. FT pisze, że obawy rynków  wywołała polityka gospodarcza nowego rządu, m.in. zapowiedź zwiększenia świadczeń i wprowadzenia dodatkowych podatków dla banków i supermarketów. Charles Robertson, główny ekonomista Renaissance Capital podkreśla, że na sytuację na polskim rynku akcji mocno wpłynęły zapowiedzi zmian ogłoszone przez rząd.

Zobacz więcej

Beata Szydło

Adam Chełstowski/FORUM

- Uważamy, że rząd narobił wielkiego hałasu w ciągu pierwszych 100 dni z czego bardzo mało zostało dobrze odebrane przez zagranicznych inwestorów – powiedział.

Robertson uważa, że „Polska traci swój stabilny status”. 

FT zwraca uwagę, że negatywny sentyment widoczny jest także na złotym, który stracił 3 proc. wobec euro w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

- Od zaskakującego wyniku wyborów prezydenckich w maju opowiadamy się za słabnącym złotym argumentując, że rynek nie docenia ryzyk związanych z „węgieryzacją” polskiej polityki i pogorszenia perspektyw gospodarczych – ocenia Gabor Ambrus.

FT wskazuje na przecenę obligacji Polski w miarę jak rynek dostrzega rosnące ryzyko. Rentowność obligacji 10-letnich Polski wzrosła o 60 pkt bazowych przez ostatnie trzy miesiące do 2,94 proc. Rentowność analogicznych obligacji Węgier wzrosła o 10 pkt do 3,35 proc., a Czech spadła o 4 pkt do 0,55 proc.

Michał Dybuła z BNP Paribas ostrzega, że budżet rządu PiS oparty jest na niezmienionych „optymistycznych założeniach makroekonomicznych”, przyjętych jeszcze przez poprzedni rząd. Zwraca także uwagę, że planowany podatek od instytucji finansowych spowoduje spadek o połowę zysków banków. Zmusi je to do ograniczenia kredytowania, co uderzy w inwestycje. Dybuła zauważa również, że spadek popytu na obligacje Polski ze strony banków może spowodować dalszy wzrost ich rentowności, a rosnący koszt obsługi długu może zachwiać równowagą fiskalną w 2016 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu