FT: twórca „krzywej Laffera” chwali plany Trumpa

opublikowano: 07-12-2016, 19:00

Arthur Laffer, były doradca gospodarczy Ronalda Reagana i współautor jego polityki cięcia podatków, przekonuje, że podobne działania prezydenta Donalda Trumpa doprowadzą USA do gospodarczej „nirwany”, pisze The Financial Times.

Laffer jest twórcą krzywej pokazującej zależność wpływów do budżetu od wysokości podatków. Od początku lat 80. ubiegłego wieku przekonuje, że od pewnej wysokości opodatkowania wpływy zaczynają maleć. Ma być to argument za tym, że obniżenie podatków może dać wzrost wpływów budżetowych.

Zobacz więcej

youtube.com

Obecnie Laffer jest zwolennikiem zapowiedzianych przez Donalda Trumpa cięć podatków. Twierdzi, że jest w kontakcie z kilkoma bliskimi współpracownikami prezydenta-elekta. Podkreśla, że najlepszym elementem jego strategii obniżania podatków jest brak granicy korzyści z niej wynikających. 

- Zeszyliśmy z najwyższej stawki podatkowej 70 proc. do takiej na poziomie 28 proc. w administracji Reagana. Widzieliście co stało się z zatrudnieniem? Bum! - powiedział Laffer.

Jedyny obszar, w którym zapowiedzi Donalda Trumpa budzą jego niepokój, to handel międzynarodowy. Ale nie wierzy, że jest on takim protekcjonistą jak wynikałoby z wypowiedzi w kampanii wyborczej. Jednocześnie wzywa Trumpa, aby w ogóle nie przejmował się deficytem handlowym USA. Jego zdaniem, wynika z niego wiele korzyści.

- Nie można mieć zagranicznych inwestycji bez deficytu handlowego – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu