"FT": Wprowadzanie reform przez mniejszościowy rząd PiS będzie trudne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-10-2005, 08:44

Wprowadzanie w Polsce reform przez mniejszościowy rząd PiS będzie trudne, bo uzależnione od poparcia partii populistycznych - pisze w piątek brytyjski "Financial Times", odnosząc się do impasu w negocjacjach między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską.

Wprowadzanie w Polsce reform przez mniejszościowy rząd PiS będzie trudne, bo uzależnione od poparcia partii populistycznych - pisze w piątek brytyjski "Financial Times", odnosząc się do impasu w negocjacjach między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską.

    "Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz obiecał, że dzisiaj będą prowadzone ostateczne rozmowy z PO, ale wzrasta prawdopodobieństwo, że próby te zakończą się porażką" - podkreśla brytyjski dziennik. Przypomina, że PiS z 154 mandatami w nowym polskim parlamencie potrzebuje koalicji do stabilnej rządzącej większości.

    "FT" dodaje, iż w przypadku, gdy to się nie uda, Marcinkiewicz będzie musiał w poniedziałek przedstawić mniejszościowy rząd, który "będzie musiał liczyć na poparcie prawicowych nacjonalistów z Ligi Polskich Rodzin i lewicowych populistów z Samoobrony".

    "Mniejszościowy rząd PiS będzie prawdopodobnie niestabilny, a wprowadzanie przez niego jakichkolwiek reform będzie bardzo trudne, bo uzależnione od poparcia populistycznych partii" - komentuje gazeta.

    Dziennik cytuje też wypowiedź lidera Samoobrony Andrzeja Leppera: "Marzę o rządzeniu Polską".

    Według "FT", powodem załamania w negocjacjach między PiS a PO są rozległe różnice "w polityce gospodarczej, filozofii rządzenia oraz spojrzeniu na konstytucyjne reformy".

    "Przed wyborami te dwie partie deklarowały utworzenie koalicji niezależnie od tego, kto wygra" - pisze gazeta. Przypomina też, że oba ugrupowania obiecywały ukrócenie korupcji, ekonomiczne reformy i bardziej efektywne rządzenie.

    Jak dodaje, obietnice współpracy zmieniła kampania wyborcza, w której PiS i PO wzajemnie się atakowały.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane