FT: Wsparcie UE dla zniesienia embarga na broń do Chin słabnie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-03-2005, 10:42

Słabnie wsparcie państw Unii Europejskiej dla idei zniesienia jeszcze w tym półroczu embarga na dostawy broni do Chin - pisze we wtorek "Financial Times".

Słabnie wsparcie państw Unii Europejskiej dla idei zniesienia jeszcze w tym półroczu embarga na dostawy broni do Chin - pisze we wtorek "Financial Times".

Wielka Brytania zabiega o dyplomatyczne wsparcie pozostałych krajów UE dla odłożenia w czasie decyzji o zniesieniu embarga na handel bronią z Chinami, nawet do 2006 roku - pisze we wtorek "Financial Times", wiążąc takie stanowisko Londynu z nasilającą się presją USA, a także groźbą działań odwetowych ze strony amerykańskiego Kongresu.

Gazeta zauważa, że Wielka Brytania w czasie swojego półrocznego przewodnictwa UE, rozpoczynającego się w lipcu tego roku, najprawdopodobniej będzie niechętna forsowaniu kontrowersyjnej decyzji anulowania embarga.

Jak informuje "Financial Times", Francja nadal opiera się naciskom, niezmiennie optując za zniesieniem embarga. Pozostałe kraje - szczególnie te, które łączą bliskie więzi w zakresie obrony z USA - byłyby skłonne zaaprobować ideę odłożenia decyzji w sprawie embarga poza wstępnie ustalony termin połowy obecnego roku.

Członkowie amerykańskiego Kongresu zagrozili niedawno sankcjami państwom europejskim, gdyby zniosły one embargo na broń do Chin. Sankcje te miałyby charakter zablokowania transferu amerykańskich technologii wojskowych dla przemysłu zbrojeniowego państw UE. Delegacji UE nie udało się w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu przekonać administracji USA, iż embargo zostanie zastąpione przez o wiele ostrzejszą kontrolę eksportu z UE.

Unijne sankcje wprowadzono po krwawym rozprawieniu się władz chińskich z ruchem demokratycznym 4 czerwca 1989 r. na Placu Tiananmen w Pekinie.

Unia w grudniu zeszłego roku ogłosiła - mimo energicznego sprzeciwu Waszyngtonu - "polityczną wolę" zniesienia embarga, sugerując, iż może to nastąpić za przewodnictwa w UE Luksemburga, a więc do połowy obecnego roku.

Według "Financial Times", mimo obowiązującego embarga, w 2003 r. kraje Unii Europejskiej wydały licencje na sprzedaż do Chin broni i sprzętu wojskowego na sumę 400 mln euro (531 mln dol.) - prawie dwukrotnie wyższą niż w 2002 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane