"FTD": Bundesbank krytykuje Polskę za reformę nadzoru bankowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-03-2006, 06:40

Niemiecki Bank Federalny (Bundesbank) skrytykował plany polskiego rządu dotyczące reformy nadzorufinansowego - podał niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland". Omówienie materiału, który ukaże się w poniedziałkowym wydaniu gazety, zamieściła w niedzielę wieczorem agencja dpa.

Niemiecki Bank Federalny (Bundesbank) skrytykował plany polskiego rządu dotyczące reformy nadzorufinansowego - podał niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland". Omówienie materiału, który ukaże się w poniedziałkowym wydaniu gazety, zamieściła w niedzielę wieczorem agencja dpa.

    "Oznacza to izolację Polski w ramach systemu  europejskiego, a nawet jeszcze więcej" - powiedział "FTD" Edgar Meister, członek zarządu Bundesbanku, odpowiedzialny za nadzór bankowy.

    Gazeta wyjaśnia, że obecnie nadzór finansowy w Polsce umiejscowiony jest przy NBP i tym samym jest w dużej mierze niezależny od polityki. "Narodowo-konserwatywny rząd Polski zamierza w tym tygodniu - jak twierdzi gazeta - zdecydować o projekcie ustawy, który miałby w istocie wykluczyć bank centralny z kontroli banków i wzmocnić wpływy polityki" -czytamy w "FTD".

    "Bank centralny ze swoim know-how jest ważnym filarem stabilności finansowej. Efektywność nadzoru bankowego ulegnie zatraceniu, jeśli nie będzie się korzystać z tej wiedzy" - powiedział Meister. "Wzrośnie prawdopodobieństwo, że nie rozpozna się odpowiednio wcześnie kryzysu" - dodał.

    Meister powątpiewa, czy (po reformie) nadzór będzie dysponował niezależnością obowiązującą w skali międzynarodowej. "Ścisłe połączenie urzędu z polityką spowoduje odejście od zasad bazylejskich" - wyjaśnił.

    "FTD" przypomina, że chodzi o uznane na świecie zasady skutecznego nadzoru bankowego, stworzone przez Bank Międzynarodowego Wyrównania Finansowego.  Zawierają one także postulat operacyjnej niezależności nadzoru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "FTD": Bundesbank krytykuje Polskę za reformę nadzoru bankowego