"FTD": Polska potwierdziła ultimatum wobec UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 11:50

Polska potwierdziła ultimatum postawione włoskiemu bankowi UniCredito - podał w piątek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

Polska potwierdziła ultimatum postawione włoskiemu bankowi UniCredito - podał w piątek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

    "Polski rząd ponownie grozi UniCredito" - czytamy w gazecie. Jeżeli UniCredito nie sprzeda udziałów w polskim banku BPH, które nabył wskutek przejęcia niemieckiego HypoVereinsbank (HVB), to decyzja z 1999 r. o sprzedaży Włochom polskiego banku Pekao zostanie anulowana, napisał "FTD".

    "Płyniemy kursem, który prowadzi dokładnie na górę lodową" - powiedział w czwartek w Brukseli sekretarz stanu w polskim ministerstwie skarbu Paweł Szałamacha. Polski urzędnik przedstawiał wcześniej wysokim przedstawicielom unijnego urzędu ds. konkurencji stanowisko polskiego rządu.

    Warszawa blokuje przejęcie HVB przez UniCredito powołując się na umowę zawartą przy okazji sprzedaży Pekao. Bank centralny zapowiedział, że 8 marca Komisja Nadzoru Bankowego przeprowadzi dyskusję na temat planowanej fuzji Pekao i BPH oraz zbada wpływ fuzji na stabilizację finansową rynku. Szałamacha powiedział, że oczekuje zakończenia kontroli wiosną.

    UniCredito, który jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA ma również - w wyniku globalnego połączenia z niemieckim bankiem HVB - 71,03 proc. akcji BPH (przed fuzją ten pakiet akcji BPH należał do HVB). UniCredito planuje połączenie obu banków, na co nie chce się zgodzić resort skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane