Fundacja Gates'ów szuka dodatkowych środków na wyeliminowanie polio

Bil Gates, prezes i współzałożyciel Microsoftu poszukuje dodatkowych 1,5 mld USD w formie darowizn by doprowadzić do całkowitego wyeliminowania choroby polio do 2018 r., donosi Bloomberg. Byłaby to pierwsza zakaźna choroba usunięta z listy zagrożeń na naszej planecie od wyeliminowania ospy w roku 1979.

Miliarder, który kwotą około 1,8 mld USD kontrybuuje w kosztach zwalczania polio poprzez fundację Bill & Melinda Gates Fundation, wywiera naciski na bogate kraje by dotowały szacowny na 5,5 mld USD strategiczny plan Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative), który ma być realizowany w latach 2013-18.

Melinda i Bill Gates (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Melinda i Bill Gates (fot. Bloomberg)

Do tej pory zebraliśmy około trzy-czwarte zakładanej kwoty – powiedział Bill Gates podczas Światowego Szczytu Szczepień w Abu Dhabi.

Musimy podwoić działania i zniszczyć całkowicie chorobę – dodał najbogatszy Amerykanin.

Liczba zachorowań na polio spadła w 2012 r. do 223, co jest najniższą wartością w historii, zaś od początku tego roku odnotowano 19 nowych przypadków. Obecnie choroba występuje jedynie w trzech krajach: Nigerii, Pakistanie i Afganistanie. Indie, które przez długie lata zmagały się z dużą zachorowalnością na polio oficjalnie zostały uznane za kraj wolny od tej choroby w lutym 2012 r.

Jak powiedział Gates, około 60 proc. pozyskanych funduszy pochodziło od rządów. Resztę stanowi wsparcie od filantropów jak przykładowo książę Arabii Saudyjskiej Alwaleed Bin Talal, największy indywidualny akcjonariusz banku Citigroup, który zapowiedział dotację rzędu 30 mln USD. Fundacja Gatesów ma pokrywać w okresie 6 lat w jakim realizowany będzie GPEI 1/3 kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Fundacja Gates'ów szuka dodatkowych środków na wyeliminowanie polio