Fundacja Sorosa walczy z eksmisjami w Irlandii

opublikowano: 02-02-2017, 22:00

Open Society Foundations, instytucja finansowana przez miliardera George’a Sorosa, rozpoczęła walkę z eksmisjami w Irlandii

Open Society Foundations, instytucja finansowana przez miliardera George’a Sorosa, rozpoczęła walkę z eksmisjami w Irlandii, która nadal odczuwa skutki jednego z największych krachów na rynku nieruchomości w historii. Jeden na dziesięć kredytów hipotecznych nie jest spłacany terminowo, co oznacza około 4,5 mld EUR zaległości. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba eksmisji wynikających z powodu niespłacania kredytu hipotecznego wzrosła trzykrotnie.

— Naszym celem jest stosowanie w sprawach dotyczących zajmowania nieruchomości podejścia zgodnego z prawami człowieka — tłumaczy Marguerite Angelari z Open Society Foundations, podkreślając, że w Irlandii zajęcie nieruchomości jest „całkiem łatwe”, tymczasem zgodnie z prawem Unii Europejskiej nie powinno takie być.

Open Society wydało dotychczas 100 tys. EUR, pracując z prawnikami i organizując seminaria w całym kraju, podczas których wyjaśnia zawiłości prawne oraz prawa kredytobiorców.

W ubiegłym roku przyniosło to sukces w postaci werdyktu sądu, który nie zgodził się na zajęcie domu pary kredytobiorców, podzielając opinię jej prawnika, że warunki zawartej umowy były nieuczciwe i w związku z tym zajęcie domu odbyłoby się z naruszeniem prawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Fundacja Sorosa walczy z eksmisjami w Irlandii