Fundamenty jednak mają znaczenie

Łukasz Wróbel, Noble Securities
opublikowano: 13-03-2012, 16:53

Około godzinę po otwarciu notowań za oceanem indeks S&P500 zyskiwał na wartości ok. 0,6 proc. i przymierzał się do ataku na najwyższe poziomy od wiosny 2008r.

WIG20 w tym czasie stanowił jeden z nielicznych wyjątków na skalę światową i poruszał się poniżej poziomu zamknięcia z poniedziałku.

W Europie Zachodniej, podobnie jak w USA, przeważali inwestorzy kupujący akcje, ale handel odbywał się przy niewielkich obrotach, ale wykresy niemieckiego indeksu DAX, francuskiego CAC40 czy DJEurostoxx50 zdecydowanie nie przypominają swoich odpowiedników z Wall Street - wszystkie mają przed sobą jeszcze od kilkunastu do kilkudziesięciu procent do osiągnięcia szczytów z ubiegłego roku, co jest jedną z oznak ostrożności inwestorów w stosunku do strefy euro.
Inną może być trwająca od dwóch tygodni wyprzedaż euro względem dolara na rynku walutowym. Prawdopodobnie mamy właśnie do czynienia z powolną zmianą warunków gry na rynku walutowym i każdorazowe wyjaśnianie silniejszych ruchów pary euro-dolar rosnącą bądź spadającą skłonnością inwestorów do ryzyka wkrótce przestanie być właściwym kluczem do zrozumienia zachowania rynków. Sądzę, że rozpoczęte pod koniec lutego dynamiczne umocnienie amerykańskiej waluty wynika nie tyle z nowych wątków szeroko pojętego kryzysu finansowego w strefie euro, co z ewidentnej przewagi gospodarki Stanów Zjednoczonych nad wspólnym europejskim rynkiem.

Trudno dziwić się, że kapitał powoli opuszcza Stary Kontynent i przenosi się do USA, gdzie przedsiębiorcy przyspieszają tempo tworzenia nowych miejsc pracy a konsumenci z miesiąca na miesiąc kupują coraz więcej. Potwierdziły to m.in. wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła o nieco silniej niż oczekiwali ekonomiści (1,1 proc.m/m wobec prognozy 1 proc. m/m). Ten wynik jest o tyle wart podkreślenia, że w ostatnich danych o PKB Stanów Zjednoczonych za wzrost odpowiadały przede wszystkim rosnące zapasy a nie finalny popyt.
Ponadto, inwestorzy, którzy nie tylko wysłuchują wypowiedzi ważnych polityków i urzędników, ale również krytycznie je analizują, w ostatnich dniach mogli mieć nie lada ubaw. We wtorek usłyszeliśmy z ust przewodniczącego EBC Mario Draghiego, że inflacja nie jest obecnie zagrożeniem, podczas gdy dzień wcześniej dane z jego ojczyzny wskazały, że ceny we dóbr konsumenckich we Włoszech są obecnie o 3,3 proc. wyższa niż przed rokiem. Dzień wcześniej minister finansów Niemiec na szczycie w Brukseli stwierdził, że Hiszpania poczyniła znaczące postępy w naprawianiu finansów publicznych, ale jednocześnie obniżono dla niej poprzeczkę dopuszczając wolniejsze reformy. To o tyle ciekawe, że z najnowszych danych wynika, że zamiast sprowadzić wskaźnik zadłużenia do PKB do obiecanego poziomu 4,4 proc., Hiszpania zdołała obniżyć go jedynie do poziomu 5,8 proc. PKB.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Polecane