Fundusz Billa Ackmana zarobił w półtora miesiąca 25 proc.

Miliarder i zarządzający funduszami hedgingowymi Bill Ackman ma za sobą najlepszy początek roku w karierze.

Zobacz więcej

Bill Ackman, fot. Bloomberg

Od początku roku do 12 lutego Pershing Square Capital Management zarobiło 24,7 proc., wynika z opublikowanego w środę sprawozdania. Założona w 2003 r. przez Billa Ackmana firma zarządzająca aktywami ma za sobą najlepszy początek roku w historii, jednak w szerszym horyzoncie jej wyniki nie imponują. Po wypracowaniu w 2014 r. 40,4-procentowego zysku fundusz notował cztery spadkowe lata z rzędu, wytracając z nawiązką tamte zyski (tylko w grudniu 2018 r. w warunkach rynkowej wyprzedaży strata sięgnęła 10,8 proc.).

Od początku roku fundusz największe zyski wypracował na akcjach operatora restauracji Chipotle Mexican Grill (wzrost od początku roku o 38,2 proc.), dostawcy oprogramowania Automatic Data Processing (+15,1 proc.) oraz dzięki skupowi akcji własnych. Do 7,9 mld USD wzrosły aktywa towarzystwa, które wcześniej mocno spadały w wyniku nasilonych umorzeń ze strony inwestorów instytucjonalnych. Dwie trzecie wypłat przypadło na końcówkę 2017 r., kiedy fundusz poniósł poważne straty w związku z nietrafioną grą pod przecenę akcji spółek Valeant Pharmaceuticals oraz Herbalife.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy