Fundusz Buffeta znów na plusie

WST, Bloomberg
08-08-2009, 11:00

Należący do znanego miliardera Warrena Buffeta fundusz Berkshire Hathaway powrócił na ścieżkę rentowności w drugim kwartale. Przyczyniły się do tego zyski z derywatyw powiązanych z rynkiem akcji.

Zysk netto wzrósł o 14 proc. do 3,3 mld USD co w przeliczeniu na akcję daje 2,123 USD. Rok wcześniej analogiczne wartości wyniosły odpowiednio 2,88 mld i 1,859 USD. Tym samym przerwana została seria sześciu z rzędu kwartałów ze spadkiem zysku w tym jeden, pierwszy w 2009 r. ze stratą rzędu 1,53 mld USD.

Zyski z derywatyw wsparły łączny wynik netto kwotą 2,36 mld USD wobec  „zaledwie” 689 mln w II kwartale 2008 r.

Fundusz wycenił posiadany portfel swojego oddziału ubezpieczeniowego na 45,8 mld USD. To o 22 proc. więcej niż na koniec marca 2009 r.

Berkshire jest największym akcjonariuszem m.in. tak znanych spółek jak American Express (kurs wzrósł w II kwartale o 71 proc.), Wells Fargo (+70 proc.)  czy Burlington Northern Santa Fe (aprecjacja notowań o 22 proc.)

Wynikom funduszu nadal  jednak szkodziły dokonania spółek z sektora jubilerskiego (np. Tiffany), meblarskiego i producentów materiałów i sprzętu używanego w branży budownictwa mieszkaniowego. Zmusiło to Berkshire do dokonań cięć w zatrudnieniu w takich m.in. firmach jak Clayton Homes czy Acme Bulding Brands.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Fundusz Buffeta znów na plusie