Fundusz chce 456 mln USD od giełdy metali w Londynie za chaos w handlu niklem

opublikowano: 06-06-2022, 14:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Elliott Investment Management pozwał London Metal Exchange (LME) i domaga się 456 mln USD odszkodowania za anulowanie w marcu transakcji na rynku niklu, informuje Bloomberg.

LME, którego właścicielem jest Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd., oświadczyła, że zarzuty nie mają podstaw i będzie z nimi walczyła w sądzie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

8 marca giełda metali w Londynie zawiesiła handel niklem i anulowała transakcje wartości 3,9 mld USD. Była to reakcja na szalony wzrost kursu tego metalu na skutek tzw. wyciskania grających na jego spadek. Aby uniknąć większych strat musieli zamykać tzw. krótkie pozycje za wszelką cenę, podbijając w tym samym czasie kurs niklu. LME tłumaczyła wówczas, że zawieszenie notowań i anulowanie transakcje było koniecznie z powodu wzrostu systemowego ryzyka dla rynku. Decyzja okazała się jednocześnie zbawienna dla grających na spadek kursu niklu, jak chiński Tsingshan Holding Group Co. oraz finansujące go banki. Z drugiej strony pozbawiła olbrzymich zysków tych inwestorów, którzy obstawiali wzrost ceny niklu.

Elliott twierdzi w pozwie, że LME działała bezprawnie i przekroczyła swoje uprawnienia anulując transakcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane