Fundusz Deutsche Banku kupi Rondo 1

  • Emil Górecki
opublikowano: 11-02-2014, 00:00

Najdroższy wieżowiec w Warszawie znalazł kupca. Wygląda na to, że sprzedający ograniczył apetyt.

Spółka Rondo 1 UG z Frankfurtu nad Menem zamierza zakupić najbardziej znany stołeczny biurowiec — Rondo 1. Złożyła wniosek o zgodę na koncentrację do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak dowiedział się „PB”, właścicielem spółki celowej, która kupi wieżowiec, jest Deutsche Wealth Asset Management — fundusz z grupy Deutsche Banku.

— Nie komentujemy — mówi Anna Rudnicka-Sipayłło, przedstawicielkawłaściciela Ronda 1, funduszu BlackRock (dawniej MGPA). Przedwstępna umowa ma być podpisana pod koniec lutego, a wartość transakcji będzie oscylowała wokół 300 mln EUR (1,25 mld zł). To mniej, niż właściciele biurowca żądali w ubiegłym roku. Wówczas na złożenie oferty zdecydowały się trzy podmioty, ale żaden nie zaproponował zadowalającej ceny, czyli 350 mln EUR.

Rondo 1 jest uważane nie tylko za najlepszy biurowiec w Warszawie, ale także w całym regionie. Kiedy agencje nieruchomościowe w raportach podają najwyższe stawki najmu, mają na myśli te, które płacą najemcy wieżowca przy rondzie ONZ. Jednak jego zarządcy muszą się zmagać z problemem, który trawi cały rynek biurowy.

To wysoka podaż, która sprawia, że spadają stawki najmu. Według Cushman & Wakefield, po połowie 2013 r. za wynajem 1 mkw. najdroższego biura w mieście trzeba było zapłacić 25,5 EUR, rok wcześniej — o 1 EUR więcej. Choć Rondo 1 nie konkuruje o najemców z zagłębia biurowego na Służewcu, ale już z Bliską Wolą — jak najbardziej. Świadczy o tym m.in. unijna agencja Frontex, który wyniesie się do wieżowca Warsaw Spire powstającego przy ul. Towarowej.

Najlepszej powierzchnidostępnej „od ręki” jest niewiele, ale już niedługo w centrum Warszawy oddane zostaną: gigantyczny Warsaw Spire firmy Ghelamco, Q22 dewelopera Echo Investment, odnowione Moniuszki Tower i wieżowiec TPSA, który przyjął nazwę Spektrum. Dodatkowo w planach jest kilka kolejnych wież biurowych: PHN Tower, Roma Tower, budynek UBS na miejscu Ilmetu czy wieżowiec Impexmetalu. Mimo obaw o popyt na wynajem na brak pracy nie narzekają specjaliści od pośrednictwa przy sprzedażach nieruchomości. Wartość wszystkich transakcji zawartych w ubiegłym roku szacują na 3,1-3,4 mld EUR.

W tym roku do sprzedaży są szykowane m.in. warszawskie biurowce Metropolitan, Skylight (i być może bratni Lumen), Plac Unii, kompleks Blue City i gliwickie centrum dystrybucyjne Tesco.

— Spodziewamy się, że wartość transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w tym roku będzie zbliżona do ubiegłorocznego — mówi Tomasz Puch z Jones Lang LaSalle.

Przez pierwszy miesiąc 2014 r. zakupem dwóch biurowców w Warszawie pochwalił się Griffin i jednego w Krakowie — Bluehouse Capital. Łącznie to ponad 30 mln EUR. Griffin również zapowiada, że do końca miesiąca zamknie transakcję zakupu biurowca w Krakowie.

Bluehouse kupił tu kilkunastoletni kompleks biurowo-handlowy Euromarket, położony na obrzeżach miasta. — Ta transakcja to dowód na wzrost zainteresowania inwestorów miastami regionalnymi, a także budynkami z niższego segmentu, z potencjałem zwiększenia wartości — mówi Michał Ćwikliński z agencji Savills. Według DTZ, w 2013 r. we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych spadły stopy kapitalizacji. Dla najlepszych aktywów wyniosły 5,75 proc. w centrach handlowych, 6 proc. w biurach i 7,75 proc. w magazynach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy