Fundusz leasingowy pobije rekord zysku

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 11-07-2007, 00:00

W tym roku rynek leasingowy miał rosnąć w tempie 30 proc. Wzrost jest prawie dwa razy większy. Lider trzyma tempo.

W tym roku rynek leasingowy miał rosnąć w tempie 30 proc. Wzrost jest prawie dwa razy większy. Lider trzyma tempo.

Polski rynek leasingowy bije w tym roku rekord. A największa firma — Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) — swoje rekordy i rekordy rynku.

— Sądzę, że jako pierwsza firma w historii polskiego leasingu przekroczymy w tym roku 4 mld zł aktywów. Już zrobiliśmy prawie połowę tej kwoty. Nasz wzrost w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku wynosi 55 proc. — mówi Andrzej Krzemiński, prezes EFL.

To przełoży się także na rekordowe zyski spółki, która w całym roku zamierza zarobić 55 mln zł. Już ma ponad połowę tej kwoty.

Lider, ale nie wszędzie

— Nadal jesteśmy liderem leasingu aut, choć ich udział w naszym portfelu spadł do 45-50 z ponad 60 proc. na początku roku. Stało się tak dlatego, że najszybciej przyrastają maszyny i urządzenia oraz transport, gdzie też jesteśmy liderem pod względem wielkości aktywów — wyjaśnia Andrzej Krzemiński.

Nieco rozczarowuje go rynek małych i średniej wielkości nieruchomości, który jest mniejszy niż zakładano, przez co panuje na nim większa konkurencja. Dlatego EFL mimo że zamierzał w tym roku sfinansować z tego tytułu 300 mln zł aktywów, zdoła tylko 80 mln zł.

Grunt to dobry partner

Rynek rośnie szybciej niż zarządzana przez Andrzeja Krzemińskiego spółka — w tempie około 60 proc. Dlatego choć Europejski Fundusz Leasingowy miał w planach zwiększenie udziału w rynku, a właściwie odrabianie tego, co należało do niego kiedyś, czyli 18 proc. aktywów do 2011 r., na razie stoi w miejscu.

— Tak jak na początku roku mamy około 12,4 proc. udziałów w rynku leasingowym. Ale z liczących się na rynku firm tylko za nami nie stoi duży bank z silnie rozwiniętą częścią korporacyjną. U niektórych naszych konkurentów sprzedaż oferty przez bank dochodzi do 50 proc. — tłumaczy Andrzej Krzemiński.

Bo choć EFL jest w jednej grupie z Lukas Bankiem, to jednak nie obsługuje średnich czy dużych firm, lecz klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstwa.

— Dlatego zamierzamy nawiązać współpracę z bankami, które nie prowadzą działalności leasingowej. Mamy także nadzieję, że wkrótce naszą branżą zainteresują się towarzystwa ubezpieczeniowe i będą ubezpieczały dobra inwestycyjne będące przedmiotem leasingu. Chcemy współtworzyć takie produkty — mówi Andrzej Krzemiński.

EFL przygotowuje także plan współpracy z Lukas Bankiem. Oznacza to zapewne, że bank właśnie pracuje nad ofertą dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie to EFL w ramach współpracy rozpoczął sprzedaż kredytów Lukasa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu