Fundusz Norilsk Nickel uruchomi ETC na nikiel i miedź

opublikowano: 17-06-2021, 12:42

Fundusz rosyjskiego koncernu górniczego umożliwi uzyskanie ekspozycji na ceny niklu oraz miedzi przez Exchange Traded Commodities (ETC), których transparentność będzie zapewniał blockchain, informuje Reuters.

Największy na świecie producent niklu i jeden z największych dostawców miedzi liczy na przyciągnięcie większej liczby europejskich inwestorów na rynek metali bazowych, pisze agencja. ETC będą notowane na giełdzie w Londynie, a nikiel i miedź, należące do ich inwestorów będą składowane w Amsterdamie. Transparentność ma zapewniać blockchain, czyli technologia elektronicznej, publicznej i dystrybuowanej księgi transakcji. Wskaźnik kosztów całkowitych w przypadku ETC miedzi ma wynosić 0,85 proc., a niklu 0,75 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że należący do rosyjskiego koncernu Global Palladium Fund w styczniu uruchomił podobne ETC na złoto, srebro i platynę.

Metale bazowe taniały wyraźnie w czwartek po wyraźnym umocnieniu dolara spowodowany przez “jastrzębi” komunikat Fed po dwudniowym posiedzeniu zakończonym w środę. Miedź tanieje obecnie w Londynie o 1,5 proc. do 9490,25 USD z za tonę. Kurs niklu spada o 0,9 proc. do 17395 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane