Fundusz obrotowy powie ci prawdę o firmie

Michel Muszyński
opublikowano: 19-07-2002, 00:00

Zapadał zmrok, a mimo to już z daleka zobaczyłem, że mój dobry warszawski przyjaciel jest w szampańskim humorze. Wieczór był naprawdę upalny, zamówiliśmy zatem wodę mineralną z gazem i postanowiłem od razu dowiedzieć się, co się święci. Kolega uprzedził jednak moje pytanie i oświadczył, że jest superszczęśliwy. Dzięki wdrożonej przeze mnie strategii moja firma wreszcie wychodzi na prostą! Teraz dopiero zaczną się dobre czasy! — oświadczył uśmiechając się z nieukrywaną błogością. Zrozumiałem, że sytuacja jest poważna

„ To doskonale! Ale dokąd ta prosta ma was w przyszłości doprowadzić? — spytałem, aby dowiedzieć się czegoś więcej.

„ Do bardzo dużych pieniędzy! Ale wcale nie w przyszłości, tylko teraz. My te pieniądze już mamy! — wykrzyknął mój rozmówca, wpadając w euforię.

„ Macie pieniądze? To stan ostatnio bardzo niecodzienny w naszej gospodarce, powiedz więc z kim zrealizowaliście interes waszego życia — postanowiłem być dociekliwy, bowiem prosperity firmy mego przyjaciela wydawało mi się dość wątpliwe.

„ Nie chodzi o żaden interes życia, tylko o nasz fundusz obrotowy: obliczyłem dziś, że wynosi on aż 4 mln zł! I co ty na to? — usłyszałem.

„ Nieźle! — zgodziłem się nie bardzo szczerze. A jakie jest wasze zapotrzebowanie?

„ Zapotrzebowanie? My niczego od nikogo nie potrzebujemy! I na tym właśnie polega doskonałość obecnej sytuacji mojej firmy! — wykrzyknął przyjaciel.

„ Rozumiem, że na razie nie potrzebujecie pożyczać od nikogo pieniędzy. Ale ja nie o to pytam — mnie chodzi o zapotrzebowanie na fundusz obrotowy twego przedsiębiorstwa! — uściśliłem moją poprzednią wypowiedź.

„ Mam pewne trudności ze zrozumieniem cię — przyznał mój rozmówca. Chyba jasno powiedziałem, że nasz fundusz obrotowy wynosi cztery miliony — więc czego moglibyśmy potrzebować?

„ Część tego funduszu obrotowego zamrożona jest w nie ściągniętych jeszcze od klientów należnościach i w zapasach, pomniejszonych o kredyt udzielony przez dostawców twojej firmy. To właśnie finansiści nazywają zapotrzebowaniem na fundusz obrotowy. Więc, ile ono wynosi w waszym przypadku? — spytałem.

„ Nie mam pojęcia! — odparł przyjaciel i wzruszył ramionami. Wiem tylko, że u klientów jest około trzech milionów, tyle samo w zapasach, a dostawcom winni jesteśmy 1,5 mln zł. No i co z tego wynika?

„ Nic dobrego! — stwierdziłem złowróżbnie. Po prostu, finansowa sytuacja twojej firmy jest katastrofalna!

A co o tym sądzą Czytelnicy?

Rozwiązanie

Zapotrzebowanie na fundusz obrotowy firmy przyjaciela wynosi: 3,0 mln + 3,0 mln – 1, 5 mln = 4,5 mln zł. Jej fundusz obrotowy wynosi zaś 4,0 mln zł. Brakuje więc 0,5 mln zł. W celu ratowania sytuacji konieczne będzie natychmiastowe zaciągnięcie pożyczki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michel Muszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Fundusz obrotowy powie ci prawdę o firmie