Fundusz OF zarobił w Ameryce

JDB
10-10-2016, 22:00

Fundusz absolutnej stopy zwrotu z oferty Open Finance TFI pokonał rywali z pomocą amerykańskiego rynku akcji.

Stopa zwrotu funduszu Open Finance Absolute Return FIZ za trzeci kwartał tego roku wyniosła 18,8 proc. W perspektywie półrocznej i rocznej fundusz zyskał — odpowiednio — 21,6 i 30,3 proc. Wyniki dają pierwsze miejsce w kategorii uniwersalnych funduszy absolutnej stopy zwrotu. Dwuletnia stopa zwrotu w wysokości 33,5 proc. co prawda nie zagwarantowała funduszowi Open Finance pozycji lidera, ale pozwoliła mu zająć czwarte miejsce. Wyniki to w dużej mierze pochodna udanych inwestycji na amerykańskim rynku.

— Stopa zwrotu na poziomie 30 proc. w ujęciu rocznym wynika z udanego timingu na amerykańskim rynku akcji. Wykorzystaliśmy dwie duże przeceny indeksu S&P500 w sierpniu 2015 r. oraz w styczniu-lutym 2016 r. poprzez grę na spadki oraz dwie duże zwyżki — z września-listopada 2015 r. oraz lutego-czerwca 2016 r. — mówi Przemysław Nowicki, zarządzający Open Finance TFI.

Stopę zwrotu w ostatnim kwartale ekspert tłumaczy wykorzystaniem postbrexitowego załamania do zajęcia pozycji długich na amerykańskim rynku poprzezkontrakty terminowe na indeksy SP500 i Nasdaq oraz kontrakty terminowe na indeks zmienności VIX. — Dodatkowo wykorzystaliśmy wakacyjny wzrost w segmencie polskich małych i średnich spółek, m.in. poprzez zaangażowanie na rynku pierwotnym. W szczególności mowa o IPO w segmencie automotive — dodaje Przemysław Nowicki. W czerwcu na GPW zadebiutowały akcje Auto Partner, dystrybutora części samochodowych. W porównaniu z ceną emisyjną kurs spółki jest obecnie wyższy o 95 proc. Aktywa funduszu Open Finance Absolute Return FIZ mają wartość 7,6 mln zł. Fundusz może inwestować w akcje, obligacje, opcje, ETF, waluty, surowce oraz indeksy giełdowe, zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Działa na rynku kasowym i kontraktów terminowych. Gra zarówno na wzrost, jak i spadek cen. © Ⓟ

16,1 pkt. proc. Tyle wyniosła nadwyżka stopy zwrotu za trzeci kwartał tego roku funduszu Open Finance Absolute Return FIZ nad średnią dla funduszy z grupy uniwersalnych absolutnej stopy zwrotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JDB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusz OF zarobił w Ameryce