Fundusz Poręczeń Unijnych ma środki na poręczenia do 1,8 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 17:01

Fundusz Poręczeń Unijnych (FPU) działający przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dysponuje środkami wystarczającymi na udzielanie poręczeń i gwarancji do 1,8 mld zł. Środki FPU to 591 mln zł - poinformował PAP we wtorek bank.

Fundusz Poręczeń Unijnych (FPU) działający przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dysponuje środkami wystarczającymi na udzielanie poręczeń i gwarancji do 1,8 mld zł. Środki FPU to 591 mln zł - poinformował PAP we wtorek bank.

    Ostatnie decyzje o udzieleniu zabezpieczeń spłaty kredytu ze środków FPU to umowy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym (WPT) SA oraz firmą GÓR-STAL Sp. z o.o. z siedzibą w Gorlicach.

    W przypadku WPT SA jest to gwarancja na 5,6 mln zł, która zabezpiecza kredyt obrotowy udzielony przez Bank Zachodni WBK SA na budowę Inkubatora - Centrum Technologii - poinformował BGK.

    W przypadku GÓR-STAL-u Sp. z o.o. decyzja FPU dotyczyła dwóch poręczeń w łącznej wysokości 14,4 mln zł, stanowiących zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego przez firmę w BRE Banku na finansowanie budowy zakładu do produkcji płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym i wełny mineralnej.

    FPU powstał w 2004 r. na podstawie specjalnej ustawy. Fundusz udziela gwarancji i poręczeń spłaty kredytów, pożyczek oraz emisji obligacji w przypadkach, gdy wspierane przez FPU przedsięwzięcia będą jednocześnie współfinansowane przez UE.

  Fundusz jest finansowany z części odsetek oprocentowania rezerw obowiązkowych (od przyjmowanych depozytów) przekazywanych przez banki do NBP. W 2004 r. do FPU trafiało 80 proc. kwot z oprocentowania rezerw, w 2005 - przekazywane jest 60 proc., a w 2007 roku - 50 proc. 

    Ustawa o FPU była częścią porozumienia zawartego w październiku 2003 roku pomiędzy bankami a rządem. W uzasadnieniu do ustawy rząd szacował, że wielkość FPU może wynieść 800-900 mln zł, co da możliwość stanowienia gwarancji na kwotę do 3 mld zł w latach 2004-2006.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fundusz Poręczeń Unijnych ma środki na poręczenia do 1,8 mld zł