Fundusz Trójmorza wesprze infrastrukturę w regionie

  • Materiał partnera
opublikowano: 05-11-2019, 08:25

Fundusz Trójmorza chce się angażować w strategiczne inwestycje infrastrukturalne dla Europy Środkowo-Wschodniej. Te działania wpłyną stymulująco na rozwój poziomu życia, biznesu i turystyki w regionie.

Budowa nowoczesnej infrastruktury cyfrowej w regionie Trójmorza, w tym w Polsce, jest szansą na lepsze wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologicznych — mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

NIE TYLKO DROGI:

Budowa nowoczesnej infrastruktury cyfrowej w regionie Trójmorza, w tym w Polsce, jest szansą na lepsze wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologicznych — mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. [FOT. ARC]

Dzięki odpowiednio rozbudowanej sieci dróg i autostrad, korytarzy energetycznych, gazowych oraz światłowodowych każda gospodarka zbiera obfite plony, a stopa życia społeczeństwa pnie się w górę. Jednak zwiększenie konkurencyjności na europejskiej i globalnej arenie wymaga od państw Trójmorza gigantycznych na - kładów inwestycyjnych. Lista kluczowych dla regionu przedsięwzięć jest bowiem spora, a każdy projekt — bardzo kosztowny. Z szacunków wynika, że na rozwój infrastruktury w obszarze transportu, energetyki oraz cyfryzacji w regionie Trójmorza potrzeba ponad 500 mld euro. Środki unijne nie wystarczą.

— Przy 6 mld euro rocznie, które Komisja Europejska przeznaczyła na inwestycje dla Trójmorza, ta część Europy dogoni kraje zachodnie za 100 lat — wylicza Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). To właśnie polski bank rozwoju stał za inicjatywą stworzenia Funduszu Trójmorza.

Korytarze północ-południe

Część koniecznych nakładów finansowych na te działania może zapewnić Fundusz Trójmorza. Według wstępnych założeń fundusz będzie dysponował środkami rzędu 3–5 mld euro i zaangażuje się w inwestycje o łącznej wartości do 100 mld euro. Lista strategicznych projektów infrastrukturalnych została przyjęta podczas trzeciego szczytu Trójmorza w Bukareszcie, choć jest otwarta na kolejne modyfikacje. — Pierwsze przedsięwzięcia mogą ruszyć już w I połowie 2020 r. — przekonuje Beata Daszyńska-Muzyczka.

Ostatecznego wyboru inwestycji, w które Fundusz będzie się angażował, dokonają niezależni eksperci zarządzający jego pieniędzmi. Te doświadczone między - narodowe firmy zadbają, aby inwestycje były rentowne, bo to główne założenie Funduszu — ma charakter komercyjny, a nie polityczny, więc ma się angażować tylko w te projekty, które przyniosą udziałowcom zyski.

Wszystkie planowane lub rozważane projekty mają na celu zmniejszenie dystansu dzielącego region Trójmorza od regionów Europy Zachodniej. Pobudzą krwiobieg lokalnych gospodarek, co pozytywnie przełoży się na rozwój biznesu.

Obecnie w puli potencjalnych działań znajduje się kilkadziesiąt przedsięwzięć, w tym nie tylko nowe koncepcje, lecz tak - że strategiczne projekty, które od lat nie mogą się doczekać realizacji, np. budowa terminala LNG na wyspie Krk w Chorwacji czy gazociągu Baltic Pipe. Wśród tych przedsięwzięć znajduje się również Via Carpatia, międzynarodowa trasa, która połączy litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Ta główna arteria przelotowa przez region stanie się istotnym wsparciem dla biznesu i turystyki.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W obszarze zainteresowań Funduszu znajduje się również Via Baltica, najważniejsze połączenie drogowe między krajami bałtyckimi, prowadzące z Warszawy do Tallina.

Biznes, kultura i nauka

Kolejny strategiczny dla Funduszu Trójmorza sektor to energetyka. W tym przypadku pod uwagę brane są projekty mające na celu rozbudowę sieci przesyłu energii oraz jej transformację, determinowaną wprowadzaniem technologii niskoemisyjnych. Duży nacisk kładzie się również na budowę nowych połączeń i korytarzy gazowych. Ponieważ infra - struktura przesyłowa krajów Trójmorza wciąż zorientowana jest w kierunku wschód-zachód, obecny układ sił zmieni połączenie terminala LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG w Chorwacji na wyspie Krk. W ten sposób powstanie korytarz północ-południe, który będzie przecinać Polskę, Słowację, Węgry z odnogą przechodzącą przez Czechy do Austrii. Kolejnym projektem, w którym Fundusz Trójmorza może widzieć olbrzymie możliwości dla rozwoju gospodarki energetycznej, jest Baltic Pipe, gazociąg łączący Polskę z Danią i Norwegią. Na liście działań funduszu są również inwestycje w nowe technologie.

— Budowa nowoczesnej infrastruktury cyfrowej w regionie Trójmorza, w tym w Polsce, jest szansą na lepsze wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologicznych. To zaś bezpośrednio przełoży się na rozwój wszystkich sfer życia: kultury, nauki, biznesu — zapewnia Beata Daszyńska-Muzyczka.

Dlatego na liście priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych, przyjętych przez kraje Trójmorza, figuruje rozbudowa cyfrowej infrastruktury transgranicznej umożliwiającej lepszy i bezpieczniejszy transfer danych z północy na południe regionu. Przyczyni się do tego rozbudowa sieci światłowodów, rozwój sieci 5G (tzw. 3 Seas Digital Highway) czy inwestycje w tzw. wyspy danych.

W rozwijaniu projektów wspieranych przez Fundusz Trójmorza BGK daje bezcenny wkład: swoje doświadczenie. Polski bank rozwoju wspiera bowiem od dawna inwestycje w infrastrukturę drogową i energetyczną. Od 95 lat wspiera rozwój gospodarczy Polski, oferując instrumenty finansowe m.in. dla start-upów czy firm planujących ekspansję terytorialną i eksport, a także pomaga samorządom w realizacji ich planów rozwojowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu