Fundusze akcji chińskich w górę, ale nie wszystkie

Anna Borys
opublikowano: 14-04-2008, 00:00

Na początku miesiąca indeksy giełdowe w Państwie Środka wystrzeliły w górę. Od 2 do 8 kwietnia Shanghai SSE Composite Indeks, wskaźnik parkietu w Szanghaju, wzrósł o 7,5 proc. Shenzhen SSE Composite, indeks giełdy w Shenzhen zyskał 11,02 proc.

W ślad za indeksami poszły wyniki funduszy inwestycyjnych, ale tylko tych oferowanych przez zagraniczne towarzystwa. Robeco Chinese Equities D (EUR) zarobił dla swoich klientów w ostatnim tygodniu (między 1 a 8 kwietnia) 7,6 proc. Niewiele słabszy był Fortis L Fund Equity Greater China (dis) (EUR). Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 6,5 proc. Podium zamyka HSBC GIF Chinese Equity EC (USD) z wynikiem 6,3 proc.

Fundusze oferowane przez krajowe TFI, działające w tym samym regionie, zostają daleko w tyle. Najlepszy z naszych produktów był Pioneer subfundusz Akcji Rynków Dalekiego Wschodu. Jego klienci zarobili na tym samym rynku w tym samym okresie zaledwie 3,29 proc. Powodów do zadowolenia nie mają także właściciele jednostek inwestycyjnych AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji Chińskich i Azjatyckich. Zarobili oni 1,02 proc.

Jak wytłumaczyć tak duże różnice wyników? Po części tym, że krajowe produkty nie stosują aktywnej polityki walutowej i mają słabsze wyniki chociażby o różnice kursowe. W tym okresie złoty umocnił się o 1,15 proc. w stosunku do dolara i 0,81 proc. wobec euro. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynkach azjatyckich zarządzający zagranicznych produktów radzą sobie z reguły znacznie lepiej niż krajowych.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu