Fundusze akcji zmienne jak… dolar

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance
opublikowano: 28-07-2009, 14:51

Jeszcze niedawno fundusze inwestujące w  akcje zagranicznych firm należały do liderów pod względem stóp zwrotu. Wciąż jeszcze widać to w horyzoncie wyników za ostatnie 6 miesięcy. Ale widać już również, że sytuacja zaczyna się zmieniać.

Wśród 13 funduszy, które w ciągu pół roku zarobiły ponad 50 proc. jest tylko jeden rodzynek, lokujący pieniądze w akcje polskich małych i średnich firm. Wśród 13 liderów w horyzoncie 3 miesięcy można znaleźć już cztery o przewadze akcji polskich firm w portfelu. Skracając ten horyzont do 2 miesięcy wynik jest jednoznaczny i – co ciekawe – dokładnie odwrotny, jak w przypadku liderów 6-miesięcznych stóp zwrotu: jeden do dwunastu na korzyść funduszy polskich akcji.

Przybywa również funduszy, które zaczynają przynosić straty. A w tym, po okresie bardzo dobrej passy, znów prym wiodą te, specjalizujące się w akcjach zagranicznych. W przypadku 6-miesięcznego horyzontu traciły tylko 3, w perspektywie 3 miesięcy jest ich już 7 i wciąż ani jednego akcji polskich. W horyzoncie dwumiesięcznym stratnych funduszy jest 14. W tym wszystkie zagraniczne. Ostatni miesiąc jest już całkiem fatalny – 28 funduszy na minusie. Jak widać, ich liczba podwaja się wraz ze skracaniem się horyzontu, dla którego liczy się stopę zwrotu. Za pogorszenie się wyników funduszy inwestujących w akcje spółek zagranicznych „odpowiedzialne" jest umocnienie się złotego, trwające już prawie pięć miesięcy. Od sierpnia ubiegłego roku aż do lutego, czyli przez siedem miesięcy,
złoty znacznie tracił na wartości, co pozwalało tego typu funduszom osiągać bardzo dobre wyniki.

Jednak jak widać, warunki na rynku się zmieniają i warto te zmiany śledzić. A na wyniki funduszy akcyjnych, jak się okazuje, wpływ ma nie tylko sytuacja na rynku akcji.

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

Polecane