Czy wiesz, że… fundusze aktywnej alokacji dopasowują się do sytuacji na rynku

Materiał partnera: Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
opublikowano: 16-07-2018, 22:00

Fundusze zarządzane przez TFI inwestują pieniądze uczestników zgodnie z przyjętą strategią.

Fundusze zarządzane przez TFI inwestują pieniądze uczestników zgodnie z przyjętą strategią. Mogą to robić pasywnie, zgodnie z zasadą „zainwestuj i zapomnij”, ale mogą też opierać się na aktywnych strategiach inwestycyjnych. Te drugie dają możliwość zarobienia, niezależnie od rynkowej koniunktury. Zadaniem funduszy aktywnie zarządzanych jest dopasowywanie się do obecnej sytuacji na rynku. Gdy od kilku miesięcy warszawska giełda zdominowana jest przez spadki, fundusze aktywnie zarządzane będą dążyć do zminimalizowania strat i utrzymania wartości pieniędzy swoich klientów.

Warto też pamiętać, że fundusze aktywnej alokacji różnią się między sobą, często w znaczący sposób, chociażby strategią czy limitami inwestycyjnymi. Ale głównym elementem strategii, wspólnym dla wszystkich funduszy tej klasy, jest dynamiczna alokacja aktywów, która ma przynieść maksymalizację korzyści, wynikających ze zmiany sytuacji w różnych segmentach rynku kapitałowego. Przyjmuje się, że w przypadku panującej bessy dobrze zarządzany fundusz aktywnej alokacji powinien przynieść stopy zwrotu wyższe niż obserwowane w funduszach stabilnego wzrostu. W sytuacji odwrotnej, czyli w czasie hossy, jego wyniki inwestycyjne powinny się plasować powyżej osiągnięć funduszy zrównoważonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Tfi