Fundusze amerykańskich obligacji wracają do gry

Anna Borys
opublikowano: 20-12-2007, 00:00

W ostatnim tygodniu produkty inwestujące w amerykańskie obligacje miały najlepsze wyniki spośród wszystkich funduszy. Między 10 a 17 grudnia PKO/Credit Suisse subfundusz Papierów Dłużnych USD zarobił dla swoich klientów 3,43 proc. Na drugim miejscu uplasował się UniFundusze subfundusz UniDolar Obligacje. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 3,38 proc. Podium zamyka Millennium Dolarowa Lokata ze stopą zwrotu na poziomie 3,36 proc. Warto jednak zauważyć, że znakomite wyniki z poprzedniego tygodnia nie zdarzają się często. W ostatnim roku te produkty wypracowały znacznie słabsze stopy zwrotów, odpowiednio: -9,58 proc., -7,55 proc. i -8,07 proc.

Za rekordowymi wynikami tych produktów stoi cykl obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Gdy okazało się, że wiele instytucji finansowych zainwestowało w bardzo ryzykowne obligacje związane z rynkiem kredytowym, władze monetarne w USA postanowiły przyjść z odsieczą. Obniżyły koszt pieniądza za oceanem. Wraz z cięciem stóp procentowych poszły w górę ceny papierów dłużnych. Dlatego ostatnie tygodnie były bardzo dobre dla tego sektora.

O sukcesie nie przesądziły tylko stopy procentowe. Decydujący był dolar. Po ostatniej decyzji Fedu pojawiły się bardzo kiepskie dane o inflacji za oceanem. Nadzieja na kolejne cięcia stóp wyparowała. To pomogło dolarowi. Między 10 a 17 grudnia zyskał on wobec krajowej waluty 3,72 proc. Tym razem wahania kursowe sprzyjały właścicielom jednostek inwestycyjnych funduszy długu amerykańskiego.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze amerykańskich obligacji wracają do gry