Fundusze chińskie dostają zadyszki przez spadki na giełdach

Anna Borys
opublikowano: 29-05-2008, 00:00

W ostatnich dniach znacząco pogorszyły się wyniki funduszy inwestujących w spółki chińskie. Najsłabiej radził sobie HSBC GIF Chineses Equity EC (USD). Jego klienci między 19 a 26 maja stracili 7,9 proc. Powodów do zadowolenia nie mieli właściciele jednostek inwestycyjnych Fortis L Fund Equity Best Selection Asia (dis) (USD). Produkt wypracował wynik na poziomie -6,5 proc. Najsłabszą trójkę zamyka Templeton Asia Growth A (acc) (EUR). Jego portfel stracił na wartości w tym okresie 6,3 proc. Lepiej wypadły fundusze oferowane przez krajowe TFI. Najsłabszy działający na rynkach azjatyckich schudł o 4,8 proc. Chodzi o Pioneer subfundusz Akcji Rynków Dalekiego Wschodu.

Gorsze wyniki funduszy to wynik ostatnich spadków na giełdach azjatyckich. Główny indeks parkietu w Shenzhen między 19 a 26 maja zjechał o 8,81 proc. Niewielu chętnych do kupowania było także w Szanghaju czy w Hongkongu. Tamtejsze wskaźniki traciły w tym okresie odpowiednio 6,66 proc. i 6,27 proc.

Fale wyprzedaży na rynku chińskim wywołało ostatnie trzęsienie w południowo-środkowej prowincji kraju. Jednak to niejedyne zmartwienie Państwa Środka. Gospodarka chińska boryka się obecnie z rekordową inflacją. Osiągnęła ona swoje 12- -letnie maksimum. To oznacza, że chińskie władze monetarne muszą dalej podwyższać stopy procentowe. Dla inwestorów giełdowych to zła wiadomość. Zazwyczaj restrykcyjna polityka monetarna prowadzi do schłodzenia gospodarki. Rośnie wtedy koszt kredytów i spółki wolniej się rozwijają.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu