Fundusze długu zagranicznego zyskują, bo złoty słabnie

Anna Borys
opublikowano: 22-05-2007, 00:00

Po wielu tygodniach spadków fundusze długu zagranicznego wreszcie są na plusie. Najlepszym z nich między 11 a 18 maja okazał się otwarty DWS Polska USD Obligacji. Jego stopa zwrotu w tym okresie wyniosła 1,29 proc. Nie zmienia to faktu, że w perspektywie rocznej osiągnął wynik 4,28 proc., ale na minusie. Drugie miejsce w ostatnim tygodniu zajął SEB 6 — Euro Lokata. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła 1,22 proc. wobec -2,07 proc. w ostatnim roku. Podium zamyka Skarbiec — Dolarowa Obligacja Zagranicznych Instrumentów Dłużnych. Jego klienci zarobili między 11 a 18 maja 1,21 proc. W ostatnim roku stracili zaś 4,85 proc. Słabe wyniki ostatnich kwartałów, przy hossie na GPW, sprawiają, że na koniec kwietnia w funduszach długu zagranicznego Polacy mieli 2,5 mld zł. To aż o 28 proc. mniej niż przed rokiem.

W ostatnim roku złoty umocnił się w stosunku do dolara o ponad 9 proc., zaś w stosunku do euro o 4 proc. To jest przyczyną spadku wartości aktywów produktów długu zagranicznego w tym okresie. Fundusze te inwestują w walucie zagranicznej, a potem przeliczają aktywa na walutę krajową. W ten sposób ich wartość topnieje. Sytuacja zmienia się, gdy nasza waluta traci. To było widoczne w ostatnim tygodniu. Polska waluta osłabiła się wobec amerykańskiej o 0,95 proc., zaś względem europejskiej o 0,67 proc. W konsekwencji aktywa funduszy rosły. Warto podkreślić, że jest coraz więcej przesłanek, że złoty utrzyma się w trendzie spadkowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy