Fundusze emerytalne pozwały sześć największych banków

opublikowano: 18-08-2017, 09:07
aktualizacja: 18-08-2017, 09:07

Trzy amerykańskie fundusze emerytalne oskarżyły sześć największych na świecie banków, m.in. Goldman Sachs i JP Morgan Chase, o zmowę mającą ograniczyć dostęp do rynku wartości ponad 1 bln USD, donosi Reuters.

W pozwie złożonym w sądzie federalnym na Manhattanie fundusze emerytalne pracowników publicznych z Iowa, Orange County i Sonoma County oskarżają największe banki, że praktycznie zawłaszczyły rynek pożyczania akcji, co jest naruszeniem prawa antymonopolowego.

Zobacz więcej

Goldman Sachs

Bloomberg

- Poprzez różne środki, banki, jak Goldman Sach i Morgan Stanley, od lat zmawiają się aby utrzymać władzę nad mało znanym, ale lukratywnym zakątkiem Wall Street – powiedział Michael Eisenkraft, prawnik reprezentujące fundusze.

Pozywający twierdzą, że zmowa banków powoduje szkody dla inwestorów i emerytów zmuszając ich do ponoszenia wyższych opłat kiedy angażują się w pożyczanie akcji.
Pożyczanie akcji towarzyszy transakcjom tzw. krótkiej sprzedaży. Inwestor pożycza akcje i sprzedaje je natychmiast licząc na spadek ich ceny w przyszłości. Jeśli tak się dzieje, odkupuje akcje na rynku po niższej cenie i oddaje je temu, od kogo pożyczył, zatrzymując różnicę między ceną sprzedaży i ceną odkupienia jako swój zysk. 

Fundusze wskazują na dowód swoich oskarżeń działania banków mające na celu zaszkodzić rozpoczynającej działalność platformie pożyczania akcji AQS, która umożliwiała bezpośredni kontakt posiadaczom akcji i tym, którzy chcieli je pożyczyć. W 2012 roku Goldman Sachs miał skutecznie zastraszyć Bank of New York Mellon, grożąc mu, że przestanie robić z nim interesy jeśli nadal będzie wspierał platformę AQS.

Banki miały także w ramach projektu EquiLend przejąć własność intelektualną spółki, która stworzyła AQS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu