Fundusze inwestujące w Polsce słabo wypadają na tle regionu

Anna Borys
opublikowano: 10-11-2008, 00:00

Wostatnich tygodniach powiało optymizmem na światowych parkietach. Niestety, nie wszystkie odrabiały straty tak szybko, jakby tego oczekiwali klienci. Znakomite wyniki w tygodniu od 29 października do 5 listopada osiągały produkty inwestujące w regionie Europy wschodzącej. Powody do zadowolenia mają klienci HSBC GIF Turkey Equity EC (EUR). Ich oszczędności w pięć dni urosły o 35,6 proc. Niewiele słabiej zachowywał się HSBC GIF Emerging Europe Equity EC (EUR). Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 30 proc. Najlepszą regionalną trójkę zamyka Fortis L Fund Equity Europe Emerging (cap) (USD) z wynikiem 18,9 proc.

Na tym tle blado wypadają fundusze inwestujące w Polsce. Najlepszy wynik w tej kategorii od 29 października do 5 listopada to 8,98 proc. Chodzi o UniFundusze subfundusz UniMax Akcje. Tuż za nim uplasowała się Arka BZ WBK Akcji z wynikiem 8,15 proc. Do grona liderów zalicza się także Skarbiec Subfundusz akcji Skarbiec-Akcja. Jego klienci zarobili w tym okresie 7,17 proc.

Trudno wytłumaczyć te różnice tym, że fundusze regionalne rosną szybciej, bo mocniej spadały. Straty produktów polskich i regionalnych w ostatnich miesiącach są porównywalne. Dlaczego zatem warszawskie fundusze mniej korzystają na korekcie? Na GPW brakuje kupujących. Zagranica woli tańsze spółki w regionie. Towarzystwa inwestycyjne muszą sprzedawać, by sprostać kolejnej silnej fali umorzeń. OFE kupują, jednak bardzo powoli. W najbliższym czasie trudno liczyć na przełom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Fundusze inwestujące w Polsce słabo wypadają na tle regionu