Fundusze japońskie ratuje słabszy złoty

Anna Borys
29-10-2008, 00:00

Fundusze inwestujące w Kraju Kwitnącej Wiśni, mimo globalnej zawieruchy, ostatnio mogą się pochwalić znakomitymi wynikami. Klienci PKO/Credit Suisse Subfundusz Małych Spółek Japońskich w ostatnim miesiącu zarobili 14 proc. Powody do zadowolenia mieli także ci, którzy trzymają oszczędności w PKO/Credit Suisse Subfundusz Japońskiego Rynku Akcji. Produkt wypracował w tym okresie stopę zwrotu na poziomie 10,7 proc. Najlepszą trójkę zamyka SEB SFIO Subfundusz SEB Japoński z wynikiem 8,9 proc.

Doskonałe wyniki mogą budzić zdziwienie, szczególnie że w ostatnim miesiącu (24.09-24.10) japoński indeks zanurkował o 36,86 proc. Tym samym NIKKEI225 spadł do wartości z 1981 r. Jak na takim rynku zarabiają fundusze inwestycyjne? Nie jest to wynik wspaniałych decyzji zarządzających. Zysk wypracował słabnący złoty.

Towarzystwa inwestycyjne nie mają w zwyczaju zabezpieczać zagranicznych inwestycji przez ryzykiem walutowym. Dlatego raz na zmianie kursu tracą, innym razem znacznie zyskują. Wartość krajowej waluty w stosunku do japońskiego jena w ostatnim miesiącu spadła o 48,89 proc. Tym samym zneutralizowała fatalne wyniki produktów z powodu drastycznych spadków na parkiecie w Tokio i dodatkowo dała zarobić.

Problem w tym, że silne umocnienie japońskiej waluty możnie nie potrwać długo. Zyski klientów funduszy inwestycyjnych mogą wraz z umacnianiem się złotego szybko topnieć. W ostatnich dwóch dniach, których wycena jednostek inwestycyjnych nie uwzględnia, złoty umocnił się wobec jena o 3,74 proc.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Fundusze japońskie ratuje słabszy złoty