Fundusze kupiły w 2001 r. akcje 100 spółek z GPW

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 15-01-2002, 00:00

Z rocznych raportów OFE wynika, że oprócz spółek z WIG 20 w 2001 r. fundusze preferowały spółki z MIDWIG, m.in. Jelfę, PGF, Stomil, Dębicę, Farmacol i Mitex.

Fundusze emerytalne przedstawiły roczną strukturę aktywów. Zawiera ona wszystkie pozycje w portfelu, nawet te poniżej 1 proc. wartości aktywów. Z półrocznej struktury aktywów funduszy wynikało, że OFE angażowały aktywa głównie w spółki z WIG 20. Były to m.in. PKN Orlen, Pekao, TP SA, Prokom.

— Fundusze o najwyższych aktywach w ubiegłym roku osiągnęły jedne z lepszych wyników inwestycyjnych. Udało się im to w dużej mierze dlatego, że postawiły na spółki o dużej kapitalizacji, z preferencją na banki, którymi interesowali się także inwestorzy zagraniczni — mówi Marcin Materna, analityk DM BIG BG.

Fundusze obracały akcjami wszystkich banków obecnych na warszawskim parkiecie.

Z rocznych sprawozdań wynika, że duża część OFE inwestowała także w inne spółki z tego indeksu, jak Agora, KGHM czy Kęty. Mniej miejsca niż wcześniej zajmowały Orbis oraz Elektrim. Akcje tych spółek znalazły się jednak w portfelach wielu OFE.

— Jeśli chodzi o Orbis, wynika to z postawy inwestora strategicznego. Oczekiwania wobec Accora były większe. W przypadku Elektrimu brak dużego zaangażowania OFE wynikał ze zbyt dużego ryzyka. Spółka nie wywiązała się z części zobowiązań, a na dodatek trwa spór między wierzycielami a zarządem — mówi Grzegorz Zawada, analityk Erste.

Fundusze kupowały także spółki z indeksu MIDWIG. Należały do nich m.in. Jelfa, Farmacol, PGF, Dębica, Amica Wronki, Jutrzenka, Polifarb Cieszyn Wrocław czy Irena.

— Średniej wielkości spółki mogą przynieść zyski w długim okresie. I tak postrzegają je fundusze. Ich zaangażowanie zakłada bardziej aktywne uczestnictwo w decyzjach o losach spółki — poprzez uczestniczenie w WZA czy radach nadzorczych — twierdzi Grzegorz Zawada.

Spółki budowlane (np. Budimex, Mitex, Mostostal Export, Mostostal Zabrze, PIA Piasecki) — mimo słabych wyników w 2001 roku — nadal cieszą się dużym zainteresowaniem OFE. Zdaniem analityków, wynika to z faktu rozdrobnienia tego sektora, a tym samym możliwych procesów konsolidacyjnych. To spora zachęta dla OFE, które później mogą odsprzedać z dużym zyskiem akcje tych spółek inwestorom strategicznym. Fundusze kupowały też spółki z sektora farmaceutycznego — przynoszą one przyzwoite stopy zwrotu.

W sumie fundusze zaangażowały aktywa w ponad 100 spółek giełdowych.

Polityka inwestycyjna największych OFE pokrywała się ze strategią pozostałych funduszy. Wyjątkiem był Pekao OFE, który nie stawiał na spółki z WIG 20.

— Bez spółek z WIG 20 trudno będzie konstruować dobry portfel. Zupełną niezależność w polityce inwestycyjnej trudno będzie prowadzić przy obecnym poziomie aktywów, które wciąż się zwiększają — mówi Marcin Materna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze kupiły w 2001 r. akcje 100 spółek z GPW