Fundusze kupowały akcje BA CA

Katarzyna Ostrowska
15-10-2003, 00:00

Instytucje finansowe kupowały wczoraj akcje BA CA zarówno na giełdzie warszawskiej, jak i wiedeńskiej.

Takiej płynności akcji BA CA na warszawskiej giełdzie się spodziewaliśmy — mówią zarządzający aktywami w funduszach. Obroty akcjami austriackiego banku przekroczyły 40 mln zł. Można być więc pewnym, że akcje BA CA kupowały wczoraj instytucje finansowe, w tym także już część funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. Jednak bez przesady. Nikt nie był skłonny aż tak przepłacać.

Fundusze przygotowane do operacji zagranicznych kupowały (bądź będą to robić) więc akcje BA CA raczej na rynku wiedeńskim. Argumentacja jest prosta — skoro akcje we Wiedniu są tańsze, po co kupować je drożej na giełdzie w Polsce?

Tadeusz Gacyk wiceprezes PTE Dom

Zastanawiamy się nad inwestycją. Musimy przyjrzeć się jeszcze szczegółom. Nie podoba nam się jednak, że BA CA wejdzie do WIG 20, bo nie jest to polska spółka. Indeks giełdowy musi obrazować siłę polskiej gospodarki, a obecność zagranicznego, zwłaszcza tak dużego, podmiotu zniekształca go. Cieszy jednak debiut pierwszej zagranicznej firmy. Powinno pojawić więcej takich spó-łek np. litewskich, łotewskich, czeskich czy węgierskich.

Ewaryst Zagajewski dyrektor biura inwestycji w PKO/Handlowy PTE

Na razie się przyglądamy. Patrzymy na obie giełdy równocześnie. Trzeba oczekiwać arbitrażu. Ceny akcji w Wiedniu i Warszawie nie powinny się różnić więcej niż 2-3 proc.

Konrad Łapiński zarządzający aktywami w Skarbiec TFI

BA CA był notowany drożej na rynku polskim niż wiedeńskim. To nie ma sensu. Umożliwia bowiem arbitraż, czyli kupowanie akcji w Wiedniu i sprzedawanie ich w Warszawie bez ponoszenia ryzyka. To absurd i takie zjawisko jest nie do utrzymania na dłuższą metę.

Marek Mikuć grupa Allianz

Na razie podaż akcji BA CA nie jest dostateczna. Parę kolejnych dni będzie upływało pod presją popytową. Do czasu gdy do gry wejdą arbitrażyści. Wówczas ceny akcji w Warszawie i Wiedniu się wyrównają. Popyt będzie istniał, bo spółka będzie w indeksie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze kupowały akcje BA CA