Fundusze nie chcą wojny o klientów... ...choć od marca 2001 r. będą oni mogli bez opłat karnych zmieniać OFE Kosztem dużych Wyniki zarządzających

Katarzyna Ostrowska
16-11-2000, 00:00

Fundusze nie chcą

wojny o klientów...

...choć od marca 2001 r. będą oni mogli bez opłat karnych zmieniać OFE

W przyszłym roku na rynku emerytalnym znów zrobi się gorąco. Od marca fundusze mogą rozpocząć walkę o tych klientów, którzy wreszcie otrzymają możliwość zmiany OFE bez opłat karnych. Niektórzy analitycy twierdzą, że na taki krok zdecyduje się nawet 3 mln osób. Jednak część funduszy chce uniknąć kosztownej wojny.

Od marca 2001 r. akwizytorzy funduszy rozpoczną drugą batalię o klientów. Po dwóch latach uczestnictwa w funduszu, nie będą oni już uiszczać karnej opłaty za zmianę OFE, która wynosiła nawet do 200 zł. Okazuje się jednak, że klienci i tak za zmianę funduszu zapłacą. Ustawa o OFE zakłada bowiem stałą opłatę transferową wysokości 4 proc. najniższego wynagrodzenia (obecnie wynosi ona 28 zł).

Szacunki, jak wiele osób może zdecydować się na taki krok, są rozbieżne. Niektórzy analitycy twierdzą, że w przyszłym roku fundusz będzie chciało zmienić od 1 do 3 mln osób. Z wyliczeń PTE Skarbiec-Emerytura wynika, że taką decyzję podejmie 500 tys. osób. Z kolei zdaniem Zbigniewa Pusza, prezesa PTE H-M-C, zmiany obejmą od 1 do 2,5 mln osób, czyli 10--25 proc. rynku przy założeniu, że w II filarze uczestniczy 10 mln osób. To duża gratka dla wielu OFE, tym bardziej że wszyscy zgodnie twierdzą, że aby biznes ten był opłacalny, trzeba mieć 300 tys. klientów, na których konta wpływają składki. Taka sztuka udała się jedynie czterem funduszom.

Dlatego Zbigniew Pusz twierdzi, że do walki dojdzie już w marcu. Część przedstawicieli OFE jest jednak innego zdania.

— Przyszły rok to szansa na ponowny rozwój rynku. Jednak ruchy transferowe powinny być minimalizowane. Namawianie klientów do zmiany OFE może doprowadzić do chaosu na rynku. Przyszłoroczne transfery powinny dotyczyć osób, które znalazły się w konsolidujących się OFE, a ewentualne zmiany im nie odpowiadają, oraz tych, którzy sami podejmują tę decyzję, a oni stanowią około 3 proc. klientów OFE — twierdzi Jacek Mejzner, prezes PTE PZU.

Kosztem dużych

Przedstawiciele rynku uważają, że na forum Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych fundusze powinny się porozumieć, czego nie będzie wolno robić akwizytorom w przyszłym roku.

— Akwizytorzy nie mogą namawiać ludzi do zmiany OFE tak po prostu. Tym bardziej że z reguły klient traci przywilej obniżenia opłat, uwarunkowanych długością stażu w OFE. O wyborze powinna przesądzać jedynie strategia inwestycyjna funduszu — uważa Jacek Mejzner.

Podobnego zdania jest Romana Rucińska, wiceprezes PTE Skarbiec-Emerytura. Dodaje, że w 1999 roku o wyborze OFE decydowały znajomość marki i rozległość sieci sprzedaży. W przyszłym roku dojdzie kolejny argument, czyli efektywność inwestowania składek.

— Te fundusze, które zajmą pod względem inwestycji pierwsze trzy miejsca, będą miały podstawę do werbowania klientów. Małe i średnie OFE będą przy tym zyskiwały klientów kosztem dużych funduszy, ale nie będzie to miało charakteru wojny akwizycyjnej. Małe fundusze poznały już ryzyko działania na rynku wtórnym. Narażają się na koszty, za którymi wcale nie idą przychody — mówi Romana Rucińska.

W tym roku w ZUS odbyły się trzy transfery klientów, którzy postanowili przenieść się do innego funduszu. Ostatecznie fundusze zmieniło 180 tys. osób. Traciły na tym przede wszystkim duże fundusze, zyskiwały natomiast te najmniejsze.

Wyniki zarządzających

Fundusze szacują, że na koniec grudnia średnio osiągną jedynie 10-proc. stopę zwrotu z inwestycji. Przyszły rok zapowiada się o wiele ciekawiej. Na koniec czerwca fundusze, do których składki klientów popłynęły już w maju ubiegłego roku, zaprezentują po raz pierwszy publicznie (jak wymaga ustawa) stopę zwrotu po dwóch latach inwestycji. Ponadto będzie to rok wzmożonej konsolidacji rynku funduszy emerytalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze nie chcą wojny o klientów... ...choć od marca 2001 r. będą oni mogli bez opłat karnych zmieniać OFE Kosztem dużych Wyniki zarządzających