Fundusze niechętnie kupują akcje na polskiej giełdzie

Anna Borys
opublikowano: 17-04-2008, 00:00

W marcu fundusze zdecydowanie wstrzymywały się z zakupami. Według Analiz Online w poprzednim miesiącu TFI dokonały 30 transakcji o 11 mniej niż w lutym. Liczba komunikatów o zwiększeniu kapitału spadła z 27 do zaledwie 17. Wiadomości o sprzedaży było 13 (14 miesiąc wcześniej). W ujęciu procentowym to najsłabszy miesiąc od lipca 2007 r. Jeszcze nigdy udział informacji o sprzedaży w miesiącu nie przekroczył 40 proc. wszystkich komunikatów. W marcu wzrósł do 43 proc. Warto pamiętać, że te statystyki dotyczą tylko dużych transakcji, o których TFI muszą informować rynek. Wiele zmian w akcjonariacie odbywa się poza wiedzą klientów funduszy.

Najwięcej upłynnił Pioneer TFI. Dokonał czterech dużych transakcji sprzedaży. Towarzystwo zmniejszyło zaangażowanie w spółce informatycznej Techmex, dystrybutorze odzieży męskiej Vistula, producencie energii Polish Energy Partners i firmie przewozowej Pekaes. Pioneer TFI kupował akcje firmy chemicznej Ciech i sieci supermarketów Bomi.

Tylko zarządzający ING wierzą w akcje z warszawskiej giełdy. Wykonali aż sześć dużych transakcji kupna. Towarzystwo liczy, że wzrośnie kurs Puław, znanej spółki chemicznej. Duże nadzieje pokłada także w branży informatycznej. ING dokupiło dwie firmy: Asseco Slovakia i Internet Group. Zarządzający stawiają także na przemysł lekki, Elektrobudowę i specjalistyczne materiały budowlane (Mercor). Do łask wrócił po przerwie producent biżuterii i ekskluzywnej odzieży W. Kruk.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu