Fundusze nieruchomości łowią w Polsce

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 21-10-2010, 11:09

Europejscy inwestorzy z branży nieruchomości coraz chętniej wchodzą na rynek polski rynek.

Sprzedaż nieruchomości komercyjnych w pierwszych 9 miesiącach bieżącego roku wzrosła r/r niemal czterokrotnie. Według nowojorskiego Real Capital Analytics zawarto w tym czasie transakcje o wartości 1,45 mld euro.

Do inwestycji w Polsce zachęcają perspektywy 3,4 – proc. wzrostu gospodarczego w tym roku oraz wielkość i stabilność rynku. Na dodatek przy niższych warszawskich cenach powierzchni nieźle da się zarobić na czynszach. Roczne wpływy z czynszów sięgają obecnie 6,5 proc. wartości nieruchomości. To oznacza zwroty wyższe niż w Londynie, Paryżu, czy Berlinie.

- Gdybym musiał wybrać tylko jeden kraj, w którym zainwestować pieniądze, byłaby to Polska – zapewnia Martyn McCarthy, prezes europejskiego oddziału Valad Property Group.

Wśród zagranicznych inwestorów, którzy chcą wykorzystać perspektywy rynku, jest Unibail – Rodamco. Największy w Europie fundusz nieruchomości, zakupił w lutym warszawskie centra handlowe Wileńska i Arkadia.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych zdominowany jest przez inwestorów zagranicznych, bo prawo zakazuje polskim funduszom emerytalnym inwestycji w tą klasę aktywów.

Ceny powierzchni biurowej w centrum Warszawy spadły na dnie kryzysu o 25 – 30 proc., aby odbić się o 10 proc. Dla porównania biura w Londynie podrożały w ciągu ostatniego roku o 22 proc. po tym, jak wcześniej dotknęła je przecena sięgająca 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Fundusze nieruchomości łowią w Polsce