Fundusze ochroniły zyski z ostatnich miesięcy

Artur Szymański
opublikowano: 01-07-2004, 00:00

Większa niż oczekiwano podwyżka stóp procentowych musiała wpłynąć na wartość giełdowych indeksów. Spadków nie udało się uniknąć, lecz fundusze hamowały jak mogły tempo obniżki. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień 0,5-proc. spadkiem, a indeks szerokiego rynku stracił 0,2 proc. Na głęboką przecenę duzi inwestorzy finansowi nie mogli pozwolić, bo pogorszyłoby to ich kwartalne wyniki inwestycyjne. W II kwartale WIG zyskał 0,4 proc. Nieco gorzej wypadł indeks największych spółek, którego wartość spadła o 2 proc.

Sesja była ciekawa, ale dzisiejsza może być jeszcze bardziej emocjonująca. Inwestorzy instytucjonalni w środę akcje musieli trzymać, by chronić dotychczasowe zyski. Ale w czwartek mogą zdecydować się na zamknięcie pozycji, chociaż z technicznego punktu widzenia rynek jest dość silny. Po kilkunastu dniach marazmu wczorajsze obroty wyglądają iście imponująco. Handel na szerokim rynku w środę osiągnął wartość 530 mln zł, a największymi spółkami 490 mln zł.

W dużej mierze jest to zasługa kilku transakcji akcjami Orbisu. Półtorej godziny przed końcem notowań w kilku następujących po sobie transakcjach właściciela zmieniło prawie 4 mln papierów hotelarskiej spółki, reprezentujących około 8,7 proc. głosów na WZA. Zapewniło to aż 180 mln zł obrotu. Kurs zyskał 3 proc. Dużym powodzeniem cieszyły się też walory PKN Orlen. We wtorek inwestorzy nie mogli uwidocznić swego entuzjazmu z faktu opuszczenia fotela prezesa przez Zbigniewa Wróbla. Zaległości nadrobiono następnego dnia, windując kurs o 1,7 proc. przy prawie 80-mln obrocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze ochroniły zyski z ostatnich miesięcy