Fundusze postawiły na słabnięcie dolara w najgorszym możliwym momencie

opublikowano: 22-06-2021, 10:07

Lewarowane fundusze hedgingowe zwiększyły „krótkie” pozycje na dolara amerykańskiego najmocniej od stycznia tuż przed tym jak Fed wywołał jego największe umocnienie od roku.

Z danych amerykańskiej Komisji Handlu Kontraktami Towarowymi (CFTC) wynika, że w tygodniu zakończonym 15 czerwca fundusze zwiększyły krótkie pozycje netto na dolara o 21347 kontraktów, najmocniej od stycznia. 16 czerwca, na koniec dwudniowego posiedzenia, Fed zasygnalizował możliwość rozpoczęcia podwyższania stóp w 2023 roku, rok wcześniej niż zakładał rynek. Spowodowało to największe tygodniowe umocnienie dolara od ponad roku.

Podobna sytuacja miała miejsce na rynku kontraktów na obligacje skarbowe USA, wynika z danych CFTC. Fundusze lewarowane obstawiały wzrost stromizny krzywej rentowności obligacji USA. Tymczasem różnica między rentownościami obligacji 5- i 30-letnich USA zmniejszyła się w ubiegłym tygodniu po komunikacie Fed aż o 26 pkt. bazowych, najmocniej od dekady i jest najniższa od roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane