Fundusze pożyczkowe ratunkiem dla MSP

DZ
opublikowano: 12-09-2016, 22:00

Blisko 9 tys. przedsiębiorstw skorzystało w 2015 r. z funduszy pożyczkowych. Dla wielu to jedyna szansa na pozyskanie kapitału.

Z danych Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych (PZFP) wynika, że mały i średni biznes coraz bardziej docenia fundusze pożyczkowe. Uzupełniają one ofertę banków dotyczącą finansowania. Tylko w 2014 r. fundusze udzieliły sektorowi MSP ponad 8,7 tys. pożyczek o wartości niemal 880 mln zł. Oznacza to wzrost o 2,01 proc. wobec 2013 r. W sumie w latach 2010–15 do firm trafiło ok. 50 tysięcy pożyczek na ponad 4 mld zł.

Autorzy raportu podkreślają, że pożyczki są przyznawane na bardzo konkurencyjnych warunkach. Co ważne, mogą z nich skorzystać firmy, które nie mają historii kredytowej albo dopiero startują. — Kwoty udzielanych pożyczek wahają się od 5 tys. do nawet 500 tys. zł — zdarzają się także wyższe — a okres spłaty może sięgać 60 miesięcy. W praktyce oprocentowanie pożyczek waha się nawet od 0 proc. przy zastosowaniu pomocy de minimis do 6–7 proc. w skali roku i jest to całkowity koszt dostępu do finansowania — podkreśla Piotr Rogowiecki, dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych. Według raportu średnia wartość pożyczki w 2015 r. sięgnęła niewiele ponad 100 tys. zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu