Fundusze realizują zyski na rynkach wschodzących

Anna Borys
opublikowano: 24-12-2007, 00:00

Międzynarodowi zarządzający, po rekordowych inwestycjach w poprzednim tygodniu, wyprzedają akcje na rynkach rozwijających się. Największy odpływ zanotowały fundusze działające na parkietach azjatyckich. Według Deutsche Banku, między 13 a 19 grudnia fundusze wycofały z nich blisko 1,2 mld USD. Aktywa zarządzane przez fundusze działające w tym regionie stopniały o 0,6 proc. i wyniosły 199,915 mld USD.

Między 13 a 19 grudnia na rynek trafiły dane o amerykańskiej inflacji. Zminimalizowały one prawdopodobieństwo kolejnych obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwana zmiana polityki monetarnej w USA ostudziła zapał funduszy do inwestowania na rynkach wschodzących. Chiny ostatnio były najpopularniejsze wśród międzynarodowych inwestorów. Teraz więc kapitał odpływa z tego regionu.

Inwestycji nie udało się także zatrzymać w rejonie Ameryki Łacińskiej. Jednak odpływ nie był bardzo duży, bo wyniósł 0,7 proc. aktywów, czyli 331 mln USD, a więc znacznie mniej niż w Azji. W sumie w tym regionie międzynarodowe fundusze zainwestowały już 47 mld USD. Warto jednak pamiętać, że głównymi rynkami regionu są Brazylia i Meksyk. Nie są one ze sobą skorelowane. Gospodarka meksykańska jest bardzo uzależniona od sytuacji na rynku dolara. Większość wymiany odbywa się właśnie z Ameryką. Giełda brazylijska jest natomiast zależna od cen surowców i od wewnętrznego popytu. Tak też było w tym tygodniu. Indeks Bovespa rósł, podczas gdy wskaźnik Mexico Bolsa spadał.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Fundusze realizują zyski na rynkach wschodzących