Fundusze rynku pieniężnego powoli wychodzą na prostą

Anna Borys
opublikowano: 31-12-2008, 00:00

Przed rokiem fundusze pieniężne były uznawane za takie, na których stracić nie można. Kryzys zweryfikował te opinie. W październiku tego roku średnia stopa zwrotu z tych produktów wyniosła -0,42 proc. Szok przeżyli zaś klienci funduszu Arka BZ WBK Ochrony Kapitału, który w miesiąc stracił 3,73 proc. Takie stopy zwrotu to zasługa panicznej ucieczki zagranicznych inwestorów z krajowego rynku długu w połowie października tego roku. Było to apogeum kryzysu zaufania do rynków regionu po upadku Lehman Brothers.

Dziś fundusze pieniężne wychodzą na prostą. W ostatnim miesiącu najlepszy wynik na poziomie +1,3 proc. wypracowały DWS Gotówkowy i PKO/CS Skarbowy. Nadal słabiej zachowuje się Pioneer Pieniężny. W ostatnich czterech tygodniach wartość jego jednostki inwestycyjnej spadła o 0,8 proc. Ujemne stopy zwrotu w tym okresie pokazują także AIG Pieniężny (-0,4 proc.) i Arka Ochrony Kapitału (-0,1 proc.). W ostatnich 12 miesiącach wyniki funduszy pieniężnych wyglądają coraz lepiej. Najlepszy w tym okresie okazał się fundusz Idea Premium. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w ostatnim roku o 6,4 proc. Powody do zadowolenia mają także klienci UniWIdid (+6,2 proc.) i DWS Płynna Lokata (5,8 proc.).

W najbliższym czasie trudno liczyć na kokosy w funduszach pieniężnych. Gdy stopy procentowe idą w dół, produkty tego typu mają gorsze wyniki. Zatem do końca cyklu obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej lepiej pomyśleć o innej inwestycji.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane