Czytasz dzięki

Fundusze uciekały z giełd

Anna Borys
opublikowano: 30-01-2008, 00:00

W trzecim tygodniu stycznia międzynarodowi zarządzający masowo wycofywali kapitał z rynków wschodzących. Według Emerging Portfolio Fund Research, od 16 do 23 stycznia z tych parkietów zniknęło aż 10,7 mld USD. To największe pod względem wartości umorzenia w historii funduszy. Tak kiepsko było ostatnio w marcu 2007 r. Wtedy wypłaty były największe w ujęciu procentowym. Teraz aktywa funduszy są znacznie większe. Analizując przebieg napływów w ostatnich 10 miesiącach, Emerging Portfolio Fund Research twierdzi, że międzynarodowi zarządzający dostali właśnie sygnał kupna. Czy skorzystają z analizy technicznej? Trudno powiedzieć. Na razie wiadomo, że rynki wschodzące są coraz tańsze.

Po raz pierwszy od 7 tygodni ujemne saldo wykazały fundusze inwestujące w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA). Międzynarodowi zarządzający wycofali z tych rynków 1,29 mld USD. Ten region cieszył się dużym zainteresowaniem, głównie dzięki Rosji. Kapitał płynął tam nieprzerwanie od 19 tygodni. Saldo było wprawdzie ujemne, ale symbolicznie (-97 mln USD). Świeży kapitał elektryzują giełdy afrykańskie i Bliskiego Wschodu. Interesującym parkietem w oczach międzynarodowych zarządzających na poziomie poszczególnych krajów jest giełda w Arabii Saudyjskiej.

Najwięcej kapitału wyparowało — już tradycyjnie — z funduszy akcji azjatyckich. Umorzenia wyniosły aż 4,7 mld USD, z czego 2 mld USD pochodziło z parkietów chińskich (Szanghaj i Shenzhen) oraz Wielkich Chin (Hongkong i Tajwan). Z funduszy, które działają na wszystkich rynkach wschodzących jednocześnie, czyli tzw. Global Emerging Markets, wycofano 3,74 mld USD. Ameryka Łacińska była 1,03 mld USD na minusie. Przed umorzeniami nie obroniły się także rynki rozwinięte. Wycofano z nich 18 mld USD. Nawet drastyczne cięcie stóp procentowych nie uratowało sytuacji. Fed 22 stycznia obniżył stopę procentową o 0,75 pkt proc. Nie przeszkodziło to funduszom wycofać 6,7 mld USD z Wall Street. Słabe nastroje panowały także na parkietach Europy Zachodniej. Saldo przepływów między 16 a 23 stycznia było także ujemne (-4 mld USD). Gdzie podziala się gotówka?

Międzynarodowi zarządzający nadal szukają bezpiecznych inwestycji. Fundusze najchętniej inwestowały kapitał na rynku pieniężnym. Do tego typu funduszy miedzy 16 a 23 stycznia trafiło 21,4 mld USD. Zainteresowaniem cieszyły się także produkty związane z amerykańskimi obligacjami. Dostały one zastrzyk gotówki 995 mln USD.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane