Fundusze w czerwcu po stronie kupujących

Łukasz Wróbel
opublikowano: 07-07-2009, 18:13

W czerwcu drugi miesiąc z rzędu wpłaty do  funduszy inwestycyjnych przewyższały umorzenia, a fundusze emerytalne zwiększył zaangażowanie w akcje.

Według serwisu Analizy Online, w czerwcu inwestorzy wpłacili do TFI o 516 mln zł więcej kapitału niż wycofali. Nadwyżki odnotowała przede wszystkim kategoria najbezpieczniejszych funduszy lokujących pieniądze w papiery dłużne i bony skarbowe, a w przypadku funduszy polskich akcji wpłaty tylko o kilkadziesiąt milionów złotych przewyższały wypłaty.

Na giełdzie po stronie popytowej bardziej zdecydowanie pozycje zajmowały fundusze emerytalne. Analitycy Unicredit oceniają, że OFE zwiększyły zaangażowanie w akcje do 24,5 proc. łącznej wartości portfeli z 24 proc. przed miesiącem. Oznacza to, że fundusze emerytalne kupiły akcje za ok. 0,5 mld zł, lecz zbyt pochopne było wyciąganie na tej podstawie wniosku, że OFE zaczynają podejmować coraz wyższe ryzyko, gdyż równocześnie wzrósł udział papierów dłużnych. Na wzrost alokacji akcyjnej części portfela niewątpliwie wpłynęła pierwsza od dłuższego czasu duża oferta publiczna. Giełdowy debiut Bogdanki inwestorzy instytucjonalni wykorzystali do objęcia udziałów za 442 mln zł, czyli praktycznie tyle, ile wyniosły zakupy netto dokonane przez OFE.

We wtorek rząd przyjął projekt znowelizowanej ustawy budżetowej, a minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, że podniesienie podatków będzie ostatecznością i w pierwszej kolejności trzeba szukać oszczędności. Dodał również, że jedynym groźniejszym zjawiskiem od wyższych podatków byłaby destabilizacja finansów publicznych.

Na GPW indeksy kończyły notowania na poziomie z poprzedniej sesji. Za granicą również fajerwerków nie zaobserwowaliśmy - przez większą część dnia wahania indeksów nie przekraczały 1 proc. Dane z niemieckiego przemysłu okazały się wyraźnie lepsze niż przed miesiącem, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że cały czas mówimy o silnym hamowaniu gospodarki. Produkcja przemysłowa przed w kwietniu była o 37 proc. niższa niż przed rokiem, a w maju spadek wyniósł "jedynie" 29 proc.

Łukasz Wróbel
Autor jest analitykiem Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fundusze w czerwcu po stronie kupujących