Czytasz dzięki

Fundusze z Unii napędzają inwestycje

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Maszyny finansowane przez rolników pożyczką, to już główny składnik portfela pożyczkowego firm leasingowych. I wciąż ma tendencję wzrostową

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że od 2015 r. wśród urządzeń finansowanych pożyczką przeważają maszyny rolnicze. Analitycy łączą to ze wzrostem dynamiki subwencji unijnych. W uproszczeniu, rolnikom dużo łatwiej jest przeznaczać dotacje z UE na spłatę pożyczki niż sfinansowanie rat leasingu.

Dotacje napędzają rynek

Według danych Związku Polskiego Leasingu, w pierwszym półroczu 2018 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje sektora agro o łącznej wartości 2,32 mld zł wobec 1,83 mld zł w analogicznym okresie 2017 r. Dynamika wzrostu branży ogółem wyniosła 26 proc. r/r. W absolutnej czołówce jest Idea Getin Leasing ze wzrostem 44 proc. r/r. Wyniki branży za lipiec i sierpień wyglądają równie dobrze.

— Dane te pokazują, że rolnicy cały czas inwestują w zakup maszyn i urządzeń, a czynnikiem wpływającym na popyt są środki unijne — mówi Grzegorz Michalewicz, dyrektor ds. współpracy z dostawcami rolniczymi w Idea Getin Leasing.

Dynamika wykorzystania środków z unijnych funduszy w sektorze agro osiąga cora wyższe wyniki. Liczba aplikacji przekroczyła już połowę puli przeznaczonej na zgłaszane i zaakceptowane projekty. Pośrednikiem, dysponującym środkami unijnymi i prowadzącym nabór wniosków, a także kontrolującym realizację i rozliczenie projektów, jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy często występują o dofinansowanie w agencji i pożyczkę w firmie leasingowej niemal równocześnie.

— W przypadku, kiedy rolnik ubiega się o dofinansowanie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, faktura zakupowa na dany sprzęt czy maszynę musi być wystawiona na niego. W takich przypadkach pożyczka jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ to rolnik pozostaje cały czas właścicielem urządzenia, a my, jako firma leasingowa, zapewniamy tylko jego finansowanie.I nie ma problemu z rozliczeniem dotacji — tłumaczy Wojciech Ptak, dyrektor oddziału Idea Getin Leasing w Olsztynie.

— W przypadku klasycznego leasingu, do czasu zakończenia umowy to firma finansująca jest właścicielem danego sprzętu — dodaje.

Co z tym łączeniem

Tylko niektóre formy dofinansowania inwestycji pieniędzmi z Unii dopuszczają łączenie tych funduszy z klasycznym leasingiem. Jednak, w porównaniu z pożyczką, zarówno mechanizm płatności, jak i proces rozliczania dotacji jest bardziej skomplikowany. Analitycy rynku dynamikę wzrostu pożyczek dla rolników wiążą nie tylko z płynącym szerokim strumieniem wsparciem z UE.

— Łączna wartość maszyn i urządzeń sfinansowanych przez branżę leasingową w pierwszym półroczu br. wyniosła 10,3 mld zł i była wyższa o 21,2 proc. rok do roku. Na bardzo dobry wynik tego segmentu rynku miały wpływ: dobra koniunktura w sektorze przemysłowym, wyraźne przyspieszenie w wydatkowaniu funduszy unijnych oraz istotne przyspieszenieinwestycji publicznych — czytamy w raporcie Związku Polskiego Leasingu.

— Obecnie rynek, szczególnie agro, jest mocno uzależniony od dostępności środków zewnętrznych. Klienci niejednokrotnie odkładają w czasie zakupy maszyn, czekając na możliwość otrzymania dotacji. Prawdziwą wartość ich inwestycji poznamy po zakończeniu naboru wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 — mówi Grzegorz Michalewicz.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, rosnące nakłady inwestycyjne na maszyny rolnicze nie wywołują efektu bańki na rynku agro, bo znacząco rośnie też produktywność. Skup np. produktów roślinnych był pod względem wartości większy o 3,8 proc., a zwierzęcych o 15,5 proc. r/r. GUS podaje także, że koniunktura w rolnictwie poprawiła się w ubiegłym roku po raz pierwszy od pięciu lat. Ceny, które rolnicy płacili za towary i usługi potrzebne im do produkcji, rosły wolniej niż ceny wytworzonych przez nich produktów, a wskaźnik relacji cen w zeszłym roku wynosił 110 proc., wobec 95,1-99,1 proc. w latach 2012-16.

 

2,32 mld zł Taka była wartość środków produkcji wyleasingowanych rolnikom w I półroczu 2018.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane