Fundusze zablokowały emisję w GTC

EG, KZ, Bloomberg
23-04-2015, 12:33

Akcjonariusze Globe Trade Centre (GTC) znów blokują emisję akcji. Kurs spada o 7 proc.

Uchwała o emisji do 140 mln akcji nie zdobyła wymaganej większości 75 proc. głosów, podaje Bloomberg. "Za" byli akcjonariusze, dysponujący niespełna 64 proc. głosów na WZA.

Zobacz więcej

Thomas Kurzmann, prezes GTC Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

Lone Star, główny akcjonariusz spółki, chciał przerwy w walnym do przyszłego tygodnia.

Przedstawiciele Lone Star podkreślili przy okazji, że nie podniosą ceny w wezwaniu.

Pod koniec marca Lone Star poinformował, że zrobi wezwanie na akcje dewelopera, w zamian za zgodę na kolejną emisję z prawem poboru. Spółce potrzeba bowiem pieniędzy na wprowadzenie nowej strategii – czyli na zakupy, ale także na budowanie nowych projektów.

Amerykański Lone Star, który w 2013 r. przejął kontrolę nad GTC, ogłosił wezwanie na około jedną trzeciej akcji spółki, co pozwoliłoby zwiększyć zaangażowanie do 66 proc. Zapisy miały trwać od 18 maja do 3 czerwca. Inwestorzy, którzy zdecydują się odpowiedzieć w pierwszych pięciu dniach, dostaną 6,1 zł za akcję, potem cena spadnie do 5,5 zł.


Propozycja wydaje się jednak na razie nieaktualna, bo warunkiem dojścia wezwania do skutku miało być przegłosowanie na dzisiejszym walnym emisji do 140 mln akcji z prawem poboru. Jesienią zeszłego roku nie zgodziły się na to fundusze. Informacja o wezwaniu wywindowała kurs akcji pod 30 marca (w dniu ogłoszenia) o ponad 12 proc., do poziomu niewidzianego od początku roku. Lone Star zarezerwował na tę transakcję maksymalnie 717,9 mln zł, ale zapewnił, że nie zamierza zdejmować spółki z giełdy.

GTC od dwóch lat stoi w miejscu. Zarząd przygotował strategię rozwoju opartą na kupowaniu starszych nieruchomości, której z braku pieniędzy nie może realizować. Nie prowadzi żadnej większej budowy. W ostatnim czasie już dwa razy dostawał wsparcie kapitałowe od akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG, KZ, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze zablokowały emisję w GTC