Funt silniejszy słabością złotego

Rozmawiał: Kamil Zatoński
opublikowano: 19-09-2017, 22:00

Trzy pytania do… Marka Rogalskiego, głównego analityka DM BOŚ

1 Po dynamicznym wybiciu kurs GBP/ PLN trochę spadł. Zmiana oczekiwań wobec stóp procentowych została już zdyskontowana?

Marek Rogalski
ARC

Zwyżka kursu została zatrzymana, bo z poniedziałkowego wystąpienia Mark Carneya, szefa Banku Anglii, wynika, że dojdzie do podwyżki stóp procentowych, ale to nie będzie początek cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale dostosowanie kosztu pieniądza do obecnej sytuacji. Carney zwrócił uwagę na ryzyko, jakim dla inflacji jest brexit. Jego zdaniem może dojść do wzrostu wskaźnika cen, ale będzie to sztuczne, jednorazowe podbicie, dlatego też podwyżka stóp również może mieć jednorazowy charakter.

2. Wśród wydarzeń, które mogą mieć wpływ na notowania funta, wymienia się przemówienie Theresy May we Florencji, zaplanowane na najbliższy piątek. Czego mogą się spodziewać uczestnicy rynku?

Przemówienie Theresy May może być najważniejszym od stycznia tego roku. Rynek oczekuje, że premier Wielkiej Brytanii przedstawi program brexitu, którego będzie później broniła na kongresie partii. Już 25 września powrót do negocjacji w sprawie warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Ten temat rozgrywano na rynku już wcześniej, zakładając przyspieszenie negocjacji. Najważniejsze jest to, jaki będzie rachunek za brexit, czyli kwota, jaką Wielka Brytania zapłaci za wyjście. Kwoty były rozbieżne. Boję się o to, co powie Theresa May. Może być łagodniejsza, ale nie na tyle, by przełamać impas. Funt już sporo zyskał, ale nie uważam, by była to zmiana długoterminowego trendu spadkowego, ale raczej większa korekta.

3 Czy bardziej prawdopodobne jest, że na koniec roku funt będzie kosztował 5 zł, czy 4,6 zł?

Uważam, że notowaniom GBP/PLN trudno będzie na dłużej wyjść powyżej 5 zł. Może się to zdarzyć, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że kurs będzie wahał się w przedziale 4,8-5 zł, a będzie tym wyższy, im większa będzie słabość złotego. To nie jest wykluczone pod koniec roku, ale nie spodziewam się, by nasza waluta osłabiła się na tyle, by bariera 5 zł została wyraźnie przekroczona. Szanse na spadek kursu funta do 4,6 zł są małe. Rynek musiałby założyć tyko jedną podwyżkę, a ponadto potrzebne byłoby spore umocnienie złotego, na co moim zdaniem niewiele wskazuje.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Kamil Zatoński

Polecane