Funt zyskuje w relacji do dolara

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
21-11-2008, 14:55

Spadek awersji do ryzyka oraz spekulacje nt. dalszych obniżek stóp procentowych przez Bank Anglii, co mogłoby pozwolić brytyjskiej gospodarce szybciej wyjść z recesji, przekładają się w piątek na  umocnienie funta w relacji do amerykańskiej waluty. O godzinie 14:27 kurs GBP/USD testował poziom 1,5005 dolara, wobec 1,4734 wczoraj pod koniec dnia.

Kluczowe dla kształtowania się przyszłych notowań GBP/USD, wydaje się przede wszystkim nastawienie globalnych inwestorów do ryzyka. Para ta, podobnie jak EUR/USD, w ostatnim czasie wykazywała bowiem duża korelację z rynkami akcji.

Gdyby oceniać perspektywy funta przez pryzmat analizy technicznej, to bardzo wiele będzie zależało od tego na jakich poziomach zamknie się dzisiejszy dzień. Im będą ono wyższe, tym większe prawdopodobieństwo znaczących, chociaż póki co tylko korekcyjnych, wzrostów w kolejnych dniach.

Zamknięcie dnia na obecnych poziomach, będzie oznaczało wyrysowanie długiej białej świecy na wykresie dziennym GBP/USD. Świecy, która z poprzednią tworzy popytową formację objęcia hossy. Jej znaczenie jest o tyle istotne, że zostanie ona utworzona na poziomie wsparcia, tworzonego przez analogiczną formację sprzed kilku dni.

Jeżeli do tego wszystkiego dodać jeszcze potencjalny wstępny sygnał kupna na MACD, który może dziś zostać wygenerowany, jak również sugerujące odwrócenie trendu, wzrostowe dywergencje wykresu z niektórymi wskaźnikami (np. RSI), to do pełnego sukcesu stronie popytowej będzie brakowało już tylko, przełamania wstępnej linii bessy na wykresie godzinowym. Obecnie znajduje się ona na poziomie 1,5050 dolara.

Ewentualny sygnał kupna dla GBP/USD, będzie zapowiadał wzrost powyżej 1,55 dolara, gdzie opór tworzy październikowy dołek na wykresie dziennym.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Funt zyskuje w relacji do dolara