Funtowi zaczyna znów bardziej ciążyć ryzyko polityczne?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 08-11-2017, 17:09
aktualizacja: 08-11-2017, 17:10

Brytyjska waluta jest dzisiaj najsłabszą w zestawieniach z innymi – znów zaczyna ciążyć ryzyko polityczne, gdyż rosną obawy związane z losami gabinetu premier Theresy May.

Po tym jak kilka dni temu z rządu odszedł minister obrony, pojawiły się kolejne oskarżenia – tym razem dotyczące nieformalnych kontaktów sekretarz w resorcie rozwoju Priti Patel z izraelskimi politykami. To dodatkowo ciąży na wizerunku premier May, który jest coraz słabszy – coraz więcej ankietowanych uważa, że nie jest ona właściwą osobą, która może poradzić sobie z Brexitem. Według sondaży, gdyby teraz odbyły się przedterminowe wybory do parlamentu, to wygrałaby je opozycyjna Partia Pracy. To może prowokować polityków Partii Konserwatywnej do podjęcia ryzyka w postaci zmiany lidera i szefa rządu. Nietrudno się domyśleć, że taki ruch stworzyłby negatywną presję na notowania funta. Warto będzie, zatem uważniej przyglądać się temu, co dzieje się w brytyjskiej polityce. Uwagę rynków będą też przykuwać kolejne informacje z frontu negocjacji z UE w temacie Brexitu – kolejne informacje mogą pojawić się już jutro.

Na wykresie GBP/USD mamy złamanie wsparcia przy 1,3125, co zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza, w którym spadki rozpoczęte 1 listopada są początkiem dłuższej fali spadkowej. Przypomnijmy – w zeszłym tygodniu funtowi zaszkodziła postawa Banku Anglii, który dał do zrozumienia, że czwartkowa podwyżka stóp nie jest żadnym początkiem nowego cyklu zacieśnienia. Teraz dochodzi do tego polityka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu