Dwunastometrowe pianino, fluorescencyjny las, interaktywne akwarium – to tylko kilka atrakcji Funzeum, które wkrótce zacznie działać w Gliwicach. Ekspozycja ponad 50 multisensorycznych instalacji ma służyć edukacji i rozrywce: uwolnić kreatywność, pobudzić wyobraźnię, pomóc zrozumieć działanie światła i kolorów.
Moc atrakcji:Goście będą mogli się nauczyć, jak powstają kolory, jak działają nowoczesne instalacje oświetlenia ledowego, czy też – dzięki interaktywnym instalacjom projekcyjnym – jak światło tworzy obrazy. Dodatkowo mamy unikatowe place zabaw – nie tylko dla najmłodszych – mówi Adam Wicher, pomysłodawca i dyrektor Funzeum.materiały prasowe
Artykuł dostępny dla subskrybentów i zarejestrowanych użytkowników
REJESTRACJA
SUBSKRYBUJ PB
Zyskaj wiedzę, oszczędź czas
Informacja jest na wagę złota. Piszemy tylko o biznesie
Poznaj „PB”
79 zł5 zł/ miesiąc
przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Cały artykuł mogą przeczytać tylko nasi subskrybenci.Tylko teraz dostęp w promocyjnej cenie.
przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Od jakiegoś czasu nie masz pełnego dostępu do publikowanych treści na pb.pl. Nie może Cię ominąć żaden kolejny news.Wróć do świata biznesu i czytaj „PB” już dzisiaj.
Dwunastometrowe pianino, fluorescencyjny las, interaktywne akwarium – to tylko kilka atrakcji Funzeum, które wkrótce zacznie działać w Gliwicach. Ekspozycja ponad 50 multisensorycznych instalacji ma służyć edukacji i rozrywce: uwolnić kreatywność, pobudzić wyobraźnię, pomóc zrozumieć działanie światła i kolorów.
Moc atrakcji:
Goście będą mogli się nauczyć, jak powstają kolory, jak działają nowoczesne instalacje oświetlenia ledowego, czy też – dzięki interaktywnym instalacjom projekcyjnym – jak światło tworzy obrazy. Dodatkowo mamy unikatowe place zabaw – nie tylko dla najmłodszych – mówi Adam Wicher, pomysłodawca i dyrektor Funzeum.
materiały prasowe
Funzeum, koncept edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci i dorosłych, jest nowym projektem twórców marki Prezentmarzeń i rodzinnego parku rozrywki Magiczne Ogrody w Trzciankach koło Janowca, w województwie lubelskim.
– Tworząc Funzeum, korzystaliśmy z naszych doświadczeń w kreowaniu marek w segmencie rekreacyjno-rozrywkowym. Funzeum jest ich rozwinięciem wzbogaconym o nowe pomysły, nowoczesne technologie i rozbudowany aspekt edukacyjny. Bardzo mocno stawiamy też na stworzenie środowiska, które będzie wspierało kontakt ze sztuką i zachęcało do kreatywności, szczególnie w dziedzinie twórczości wizualnej – mówi Adam Wicher, pomysłodawca i dyrektor Funzeum.
Pawel Waga
Muzea z pogranicza iluzji i sztuki działają już m.in. w Tokio (TeamLab Borderless, największe na świecie muzeum sztuki cyfrowej) i Las Vegas (Meow Wolf z interaktywnymi strefami surrealistycznych miejsc i krajobrazów). Także Funzeum nie będzie przypominało tradycyjnych muzeów. Wykorzystując nowoczesną technologię cyfrową, zaoferuje niezwykłe efekty i doświadczenia: od złudzeń optycznych po projekty wizualne. Zwiedzający nie będą więc oglądali zbiorów w gablotach, lecz bawili się interaktywnymi elementami. Zniknęły też zakazy fotografowania i rozmów. Goście zanurzą się w świecie kolorów, iluzji, lustrzanych odbić i zaskakującej gry światłem.
Pawel Waga
– Stworzyliśmy instalacje, w których to zwiedzający odgrywa główną rolę – czasem jest eksponatem, a czasami twórcą, jak w wypadku wirtualnego akwarium. Kolorując rybki, goście ożywiają je w wirtualnej rzeczywistości. Wiele instalacji uruchamia się właśnie w wyniku interakcji z ludźmi, dzięki czemu zmieniają kolor i wydają dźwięki – np. podłogowe pianino z podświetlanymi klawiszami o długości prawie 12 m. Aby zagrać na tym interaktywnym instrumencie, trzeba się nieźle nabiegać – opowiada Adam Wicher.
Pawel Waga
Wśród bajkowych scenerii jest m.in. fluorescencyjny las, sala księżycowa i planeta przerośniętych kwiatów.
– Jestem wielkim fanem strefy fluorescencyjnej, gdzie w świetle UV można oglądać stworzony przez nas las, ogród i rafę koralową – wrażenia wzmacniają okulary 3D. Nie zapominam też o pokojach nieskończoności (infinity rooms), prawdopodobnie największych w Polsce, w których – dzięki zwielokrotnionemu odbiciu kolorowych świateł – odnosi się wrażenie przebywania w kosmosie – zachwala dyrektor.
Podkreśla, że obiekt ma pobudzać jak najwięcej zmysłów, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie.
– Goście będą mogli się nauczyć, jak powstają kolory, jak działają nowoczesne instalacje oświetlenia ledowego, czy też – dzięki interaktywnym instalacjom projekcyjnym (projection mapping) – jak światło tworzy obrazy. Dodatkowo mamy unikatowe place zabaw – nie tylko dla najmłodszych – mówi Adam Wicher.
Paweł Waga
Funzeum powstaje na prawie 4 tys. m kw. w kompleksie CH Europa Centralna w Gliwicach.
– To centrum handlowe jest naszym partnerem głównie z powodu walorów lokalizacyjnych – godzina jazdy samochodem wystarczy, by dotrzeć tu z całego Śląska – i dużego zaplecza parkingowego. Wiele galerii ma podobne zalety, dlatego poważnie rozważamy rozwój naszego konceptu właśnie w galeriach handlowych, jednak nie jest to jedyna opcja – przyznaje dyrektor Funzeum.
Obiekt zostanie otwarty w pierwszym kwartale 2022 r.