Furtka dla lobbystów

PAP
opublikowano: 11-06-2008, 07:58

W sejmowych korytarzach można - oprócz posłów - spotkać ponad 1500 osób, które dzięki przepustkom mają swobodny dostęp do prac nad ustawami. To asystenci parlamentarzystów. Według "Dziennika" nikt w  Sejmie nie ma nad nimi kontroli, bo antylobbingowe prawo, które miało umożliwić nadzór, jest wadliwe.

Poselskim asystentem, który może swobodnie działać w budynku na Wiejskiej, może być każdy. Wystarczy, że zaproponuje mu to poseł, a kandydat na asystenta wypełni odpowiedni druczek - tak zwane oświadczenie. Potem ma nieograniczony dostęp do Sejmu - stałą przepustkę. To oznacza bezpośredni wgląd w prace nad ustawami i kontakt z politykami.

Posłem-rekordzistą, otoczonym wianuszkiem 30 asystentów, jest Piotr Tomański z PO. Na drugim miejscu plasuje się Tadeusz Motowidło z Lewicy - ma 23 asystentów. Tuż za nim jest posłanka Lewicy z Konina Elżbieta Dembińska-Streker - 20 asystentów. Inny lewicowy poseł z Konina Tadeusz Tomaszewski ma 15 asystentów. Ale są również posłowie, którzy asystentów nie mają i tacy, którzy w tym charakterze zatrudniają... rodzinę. Lidia Staroń z PO ma społeczną asystentkę, którą jest jej córka, Tadeuszowi Rossowi z PO asystuje syn, a Gabrieli Masłowskiej z PiS - córka i mąż.

- "Posłowie składają informacje o swoich pracownikach i asystentach społecznych. Ale nie dowiemy się z nich, ani czy ci ludzie nie byli karani, ani czym tak naprawdę się zajmują. Nie wiadomo też, czy ich działalność nie jest w sprzeczności z działalnością posła czy rządu i czy nie zachodzi tu konflikt interesów", powiedziała "Dziennikowi" Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Furtka dla lobbystów