Futures: Inicjatywa po stronie podaży

Krzysztof Zarychta, DM BDM
opublikowano: 20-12-2011, 08:40

Wczorajsza sesja ponownie zapisała się niekorzystanie dla posiadaczy długich pozycji na FW20. Wprawdzie do 14.30 kupującym udawało się utrzymać marcowy kontrakt wokół kursu odniesienia, niemniej końcowa faz sesji należała już w pełni do niedźwiedzi. Na zamknięciu wykres zanotował poziom 2127 pkt. (-1,62%). LOP po sesji jest równa 107 149. Baza wynosi 21 pkt.

Technicznie wykres FW20 jest coraz bliższy wybicia w dół z kreślonego od sierpnia kanału konsolidacji, a kluczowym dla realizacji takiego scenariusza będzie pokonanie wsparcia na poziomie 2034 pkt. (lokalny dołek z końca września). Wcześniejsze poziomy wsparć należy wyróżnić jeszcze na liniach 2088 pkt. i 2051 pkt. Opory dla ewentualnych wzrostów znajdują się na pułapach 2141 pkt. i 2172 pkt.

Prawdopodobnie na słaby sentyment strony popytowej wpływ miały kiepskie nastroje inwestorów zza Oceanem. Amerykańskie indeksy ciągły w dół głównie banki: Citigroup spadał o prawie 5%, Bank of America o ponad 4%, a JP Morgan o 3,7%. Wydaje się, że trudno będzie także dziś o mocne impulsy do wzrostów. Obok Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie także Czechy będą chciały bowiem zbojkotować zrzutkę dla MFW na ratowanie euro-bankrutów.

Dziś po raz pierwszy ma zostać omówiony w Brukseli projekt nowej umowy dotyczącej dyscypliny budżetowej. Państwa spoza Strefy Euro mają otrzymać status obserwatora i nie będą mogły brać udziału w kluczowych głosowaniach.

Istotne dla rozwoju wydarzeń będą dziś także dane makro z Niemiec: o 10.00 poznamy indeks instytutu Ifo za grudzień. Wartość prognozy to 106,1 pkt. Biorąc pod uwagę poranne ujemne wartości kontraktów na zachodnioeuropejskie indeksy należy spodziewać się dziś negatywnego rozpoczęcia sesji notowań terminowych w Warszawie.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Zarychta, DM BDM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Futures: Inicjatywa po stronie podaży