Fuzja autosalonów znalazła się na wirażu

Paweł Janas
opublikowano: 29-11-2010, 00:00

Magro jest zaskoczone, że firma Kulczyka wystąpiła do UOKiK o przejęcie nad nim kontroli. Protestuje. A może negocjuje?

Magro jest zaskoczone, że firma Kulczyka wystąpiła do UOKiK o przejęcie nad nim kontroli. Protestuje. A może negocjuje?

Konsolidacja dwóch potężnych właścicieli salonów stanęła pod znakiem zapytania, choć jeszcze w październiku wydawało się, że wszystko zmierza do finału. Wtedy to spółka KPI Polska, w której udziały ma Jan Kulczyk, złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad Magro International, dużym dilerem aut ze Śląska. Jak się dowiadujemy, Magro nie jest tym zachwycone.

— Magro złożyło do urzędu skargę na postępowanie KPI Polska, czyli skierowanie przez nią przedwcześnie wniosku w sytuacji, gdy warunki umowy fuzji nie zostały jeszcze wynegocjowane —twierdzi nasze źródło.

Małe szanse…

Przedstawiciele UOKiK potwierdzili, że wpłynęło do nich pismo od Magro. Nie chcieli jednak ujawnić jego treści.

— UOKiK bada koncentrację zgłoszoną 20 października dotyczącą przejęcia przez KPI spółki Magro. Nie została wydana w tej sprawie żadna decyzja. Jednocześnie potwierdzam, że wpłynęły do UOKiK informacje przesłane od akcjonariuszy spółki Magro — mówi enigmatycznie Małgorzata Cieloch, rzeczniczka urzędu.

Magro wiele w UOKiK pewnie jednak nie wywalczy.

— Każdy przedsiębiorca może zgłosić do UOKiK informacje, które jego zdaniem są ważne w przypadku prowadzonego postępowania. Warto też dodać, że zgodnie z prawem antymonopolowym od decyzji prezesa UOKiK może odwołać się zgłaszający transakcję — dodaje Małgorzata Cieloch.

Artur Lauer, prezes Magro International, nie chciał skomentować sprawy. Mariusz Nowak, członek zarządu KPI Polska, również odmówił komentarza.

Najczęściej praktyka jest taka, że strony podpisują wstępną lub warunkową umowę dotyczącą połączenia obu firm i dopiero wtedy firma przejmująca przesyła wniosek o zgodę na koncentrację do UOKiK. W związku z tym druga strona nie jest zwykle tym faktem zaskoczona. I w takiej sytuacji ryzyko złożenia skargi przez przejmowanego jest minimalne — mówi Igor Chalupec, prezes firmy doradczej Icentis.

…na przetasowania

KPI Polska ma 40-procentowy udział w Magro, pakiet większościowy należy do Eugeniusza Jasikowskiego, szefa rady nadzorczej. Rozmowy o przejęciu kontroli przez KPI Polska trwają od miesięcy. Jeśli dojdzie do fuzji, spowoduje ona spore przetasowanie na rynku autosalonów. Powstałby branżowy wicelider — łączna sprzedaż KPI i Magro sięgnęła w ubiegłym roku 9391 samochodów. Grupa PGD, lider, sprzedała 10 545 samochodów.

9391

Tyle w 2009 r. wyniosła łączna sprzedaż aut przez KPI i Magro...

10 545

...a tyle sprzedała grupa PGD, lider rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane