Fuzja Tele-Foniki KFK z Elektrimem Kable nieprędko

Reuters
opublikowano: 23-01-2002, 13:15

Paweł Florkiewicz WARSZAWA (Reuters) - Tele-Fonika KFK SA, nowy właściciel Elektrimu Kable SA chce w przyszłości utworzyć firmę, która może zająć znaczącą pozycję na międzynarodowym rynku kabli, powiedzieli na środowym spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele Tele-Foniki KFK. Jednak według nich ewentualna fuzja obu podmiotów nie nastąpi szybko. W grudniu ubiegłego r

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - Tele-Fonika KFK SA, nowy właściciel Elektrimu Kable SA chce w przyszłości utworzyć firmę, która może zająć znaczącą pozycję na międzynarodowym rynku kabli, powiedzieli na środowym spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele Tele-Foniki KFK.

Jednak według nich ewentualna fuzja obu podmiotów nie nastąpi szybko.

W grudniu ubiegłego roku Krakowska Fabryka Kabli SA (KFK), firma z grupy Tele-Foniki, kupiła od Elektrimu 70,5 procent akcji Elektrimu Kable SA. Zapłaciła za nie 110 milionów dolarów.

Następnie KFK zwiększała swój udział poprzez ogłaszanie publicznych wezwań do sprzedaży. Ostatnie, które zakończy się 13 lutego ma na celu skupienie 100 procent akcji Elektrimu Kable.

"Z analiz rynkowych wynika, że powinniśmy skupić dość znaczny pakiet akcji" - powiedział podczas spotkania Andrzej Bąbaś, poprzednio prezes KFK, a obecnie odpowiedzialny za nadzorowanie procesów restrukturyzacyjnych w Elektrimie Kable.

Bogdan Zapaśnik, prezes powstałej z połączenia Tele-Foniki i KFK firmy pod nazwą Tele-Fonika KFK zapytany, czy w przypadku, gdy uda się skupić znaczny pakiet akcji, ich nadwyżka będzie sprzedawana odpowiedział:

"Dotychczasowe działania naszego właściciela zawsze miały na celu posiadanie jak największego udziału".

Właścicielem Tele-Foniki KFK jest Bogusław Cupiał.

Ogłaszając wezwania KFK zobowiązała się, że nie wycofa Elektrimu Kable z obrotu publicznego, co najmniej do momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obecne przewidywania wskazują na rok 2004.

Dlatego też do tego czasu połączenia Tele-Foniki KFK z Elektrimem Kable nie należy się spodziewać. Potem, jak powiedzial prezes Zapaśnik, też nie bedzie to proces natychmiastowy.

"Elementem decydującym są sprawy formalno-prawne. Połączenie Tele-Foniki z KFK trwało dwa lata, a Elektrim próbował zrobić integrację przez 2-3 lata" - dodał.

Prezes spółki wyjaśnił, że na obecnym etapie obie firmy będą działały oddzielnie. Jednocześnie prowadzona będzie restrukturyzacja Elektrimu Kable, mająca na celu głównie podniesienie efektywności działania spółki.

"Jest oczywiste, że będziemy porządkować układ, aby efekty działania były optymalne. Mają to być dwie dobre firmy, których połączenie kiedyś nastąpi" - dodał Zapaśnik.

Najbliższym i najbardziej widocznym elementem zaznaczenia obecności nowego właściciela w Elektrimie Kable, będzie zmiana nazwy spółki. Ma to nastąpić na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które odbędzie się pod koniec lutego.

Przedstawiciele Tele-Foniki nie chcieli zdradzić nowej nazwy, poinformowali jedynie, że znajdzie się w niej nazwa właściciela.

Prezes Zapaśnik zadeklarował, że restrukturyzacja Elektrimu Kabli nie zakłada zamknięcia jakiejkolwiek należącej do tej spółki kablowni, czy też redukcji zatrudnienia.

"Na pewno nie będziemy czegoś zamykać. Trzeba być choćby kontrolnie obecnym we wszystkich segmentach rynku" - dodał.

Tele-Fonika zajmuje się głównie produkcją kabli światłowodowych i telekomunikacyjnych, a KFK różnego typu kabli energetycznych.

W skład Elektrimu Kable wchodzą kablownie w Ożarowie, Bydgoszczy i Szczecinie.

Roczna wartość sprzedaży Tele-Foniki KFK wynosi około jednego miliarda złotych, a Elektrimu Kable w 2000 roku była na poziomie około 1,5 miliarda złotych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane